Представете си да харчите 834 млн. долара на час в продължение на 18 месеца.
Точно толкова са вложили централните банки в изкупуването на облигации от началото на пандемията, съобщават стратези на Bank of America, според които само Фед е заделил 4 трлн. долара за тази цел, пише Bloomberg.
Тази статистика говори за безпрецедентната планина от пари, която задържа компаниите на повърхността по време на блокадите и предизвика най-голямото рали на фондовите пазари от едно поколение насам.
„Стимулите пораждат огромно покачване на стойността на активите на Wall Street“, пишат стратезите, ръководени от Майкър Хартнет.
В момент когато централните банки поглъщат толкова голяма част от облигационния пазар и тласкат надолу лихвите по заемите, има натрупан дълг за над 16 трлн. долара с отрицателна доходност. И това е една от причините мениджърите по управление на богатството да твърдят, че нямат алтернатива освен да продължат да изкупуват акции.
За инвеститорите големият въпрос е докога централните банки могат да запазят пълноценния приток на пари. На последното заседание на Фед повечето ръководители се съгласиха, че оттеглянето на стимулите може да започне по-късно тази година.
Делта вариантът на коронавируса може да е причината за продължаване на стимулите. В Нова Зеландия централната банка се въздържа от повишаване на лихвите, след като страната навлезе в тридневна блокада. Но както отбелязва Bank of America: “Инвеститорите имат нулев страх от централните банки“.