Опасната гореща вълна, която обхваща Средиземноморието, е последната от поредицата скорошни екстремни метеорологични събития, които подчертават реалните последици от изменението на климата, пише Bloomberg TV Bulgaria.
Италианският остров Сицилия може да е счупил топлинния рекорд на континентална Европа, когато термометрите достигнаха 48,8 градуса по Целзий в сряда. Докато жителите на региона са свикнали с горещото време по това време на годината, властите в Средиземноморието предупреждават населението да вземат предпазни мерки, тъй като температурите се покачват над 37 градуса по Целзий.
Горещините се случват само няколко дни след като водещи световни учени по климата заявиха в забележителен доклад, че последното десетилетие най-вероятно е било по-горещо от всеки един период в последните 125 000 години. В него се казва още, че глобалните температури ще продължат да се покачват, ако драстично не са намалят емисиите на парниковите газове.
Изследователите установиха, че изменението на климата е причината топлинните вълни да са по-чести и интензивни по целия свят, което може да доведе до смъртта на уязвими хора, които нямат достъп до подходяща защита. Топлината може да бъде особено опасна за деца и възрастни хора.
„Това е Средиземноморието, така че лятото е горещо и сухо, но това е необичайно интензивно“, каза Боб Стефански, ръководител на приложните климатични служби в Световната метеорологична организация. „Това е само малка част от нещата, които предстоят“. Метеорологичната система, която причинява топлината, ще се усети най-силно в Централна и Южна Испания, Южна Италия, Гърция, Балканите и Западна Турция, каза той.
В Тунис температурата в столицата достигна рекордните 48,9 °C във вторник, счупвайки предишния рекорд, установен през 1982 г., според Мехрез Ганучи, синоптик в Тунизийския национален институт по метеорология. В сряда Кайруан, друг град, разположен на юг от столицата, регистрира рекордните 49 ° C.
Съществува риск температурите да влошат пожарите, които бушуват в Гърция през последните дни. „Топлинната вълна ще изостри и ще направи опасността от пожар много по-голяма“, каза Стефански.
Следващата седмица се очаква да има известно облекчение, като прогнозите показват понижаване на температурите. И все пак, тъй като изгарянето на изкопаеми горива продължава да играе важна роля в световната енергийна система, учените прогнозират, че подобни топлинни вълни ще стават все по-често срещани в бъдеще.