След като д-р Ифеани Нсофор и съпругата му са получили две дози коронавирусна ваксина на AstraZeneca в Нигерия. Тъй като са напълно ваксинирани, те са предполагали, че ще могат свободно да пътуват това лято до европейска дестинация по техен избор. Те обаче много са сгрешили.
Двойката - и милиони други хора, ваксинирани с подкрепата на ООН, може изобщо да не успеят да влязат в много европейски и други страни, тъй като тези държави не признават произведената в Индия версия на ваксината, пише АП.
Въпреки че ваксината AstraZeneca, произведена в Европа, е разрешена от агенцията за регулиране на лекарствата на ЕС, същата ваксина, произведена в Индия, не е получила одобрение.
Регулаторите от ЕС казват, че AstraZeneca не е подала необходимите документи за индийската фабрика, включително подробности за нейните производствени практики и стандарти за контрол на качеството.
Според някои експерти това решение на ЕС е дискриминационно и не се основава на научни факти. Те посочват, че Световната здравна организация е проверила и одобрила фабриката. Здравните служители казват, че ситуацията не само ще усложни пътуванията и ще разочарова крехките икономики, но и ще подкопае доверието във ваксините.
Тъй като обхватът на ваксинациите се увеличава в цяла Европа и други богати страни, властите, желаещи да спасят летния туристически сезон, все повече облекчават граничните ограничения заради коронавируса.
По-рано този месец ЕС представи своя цифров сертификат, който позволява на жителите на ЕС да се движат свободно в 27-членния блок, стига да са ваксинирани с една от четирите разрешени ваксини, да имат скорошен отрицателен тест или наскоро са се възстановили от вируса.
Докато САЩ и Великобритания остават до голяма степен затворени за външни посетители, сертификатът на ЕС се разглежда като потенциален модел за пътуване в ерата на COVID-19 и начин за стимулиране на икономиките.
Официално одобрените от ЕС ваксини са тези на AstraZeneca, Pfizer, Moderna и Johnson & Johnson. Сред тях не е ваксината на AstraZeneca, произведена в Индия, или другите ваксини, прилагани в развиващите се страни, включително тези, произведени в Китай и Русия.
Отделните страни от ЕС са свободни да прилагат свои собствени правила за пътниците от и извън блока. Техните правила се различават драстично, което създава допълнително объркване за туристите. Няколко държави от ЕС, включително Белгия, Германия и Швейцария, позволяват на хората да влизат, ако са ваксинирани и с все още неразрешени за употреба в ЕС ваксини. Други страни обаче – например Франция и Италия, не го правят.
За Нсофор осъзнаването, че може да му бъде забранено да влезе в ЕС, е „грубо събуждане“. След тежката работна година в Абуджа той е очаквал с нетърпение ваканцията си в Европа, например да обиколи забележителностите на Париж или Залцбург.