Либия, Ирак и Аржентина са страните, които отчитат най-много години отрицателен растеж на БВП от 1951 г. насам, съобщава Statista.com.
Освен "пропадналите държави" Либия и Ирак, Аржентина не е преживяла продължителна гражданска война в последните години, въпреки че преминава през справедлив дял от бунтове през 50-те, 60-те и 70-те години във връзка с диктатурата, водена от Хуан Доминго Перон. Все пак страната се бори с икономически проблеми в настоящата епоха с непрекъснати рецесии.
Аржентина може да е по-развита от останалите държави в списъка, тя попада в цикъл на преразход, инфлация, свръхзадлъжнялост, неустойчиви съкращения на правителствените програми и лоша фискална политика.
Сред страните, които в момента са в продължителна рецесия, са Венецуела, Судан и Ливан, които се очаква да навлязат в четвъртата си рецесивна година през 2021 г.
След три години в рецесия икономиката на Аржентина се очаква да нарасне отново през 2021 г., но тази перспектива е повече от нестабилна на фона на пандемията.
Други страни, които се борят с продължителна рецесия, са Демократична република Конго, една от най-слабо развитите страни в Африка, следвана от Сирия и Чад, африканска държава без излаз на море, където 85% от населението зависи от селското стопанство за препитание.
За бивши съветски и югославски републики данните са достъпни едва през 1971 г. Независимо от това, Украйна и Молдова заемат 11 и 12 място от 124 държави и територии, показващи сериозното въздействие на падането на комунизма. Между 1990 и 1999 г. Украйна преживя десет последователни години на икономически спад, а Молдова – 9.
Преброяването само от 1971 г. нататък би поставило Украйна на четвърто място и Молдова на шесто място в класацията, докато Хърватия ще бъде на 12-то място.