Глобалните цени на храните отстъпват за първи път от една година, като потенциално предлагат известно облекчение за потребителите и намаляват инфлационния натиск.
Индексът на ООН за разходите за храна спада с 2,5% през юни, като така отстъпва от двегодишния връх и регистрира първото си намаление от май 2020 г., пише Bloomberg.
Цените на растителните масла и зърнените култури отчитат най-голямо намаление и компенсират ръстовете при месото и захарта.
Цените на зърнените култури, месото и растителните масла отбелязаха силен ръст в предходните месеци заради увеличението на вноса на Китай, отварянето на икономиките и метеорологичните рискове за посевите.
Спадът от миналия месец може да намали инфлационните рискове както за централните банки, изправени пред натиск за затягане на мерките за стимулиране, така и за по-бедните държави, които са силно зависими от вноса, за да изхранват населението си.
В средносрочен и дългосрочен план може да се очаква допълнително облекчение на потребителите. Неотдавнашната прогноза на ООН и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие показва забавяне на търсенето и нарастващо производство, което ще смекчи цените на храните през следващите години.
Все пак индексът на ООН остава исторически висок, а цените на селскостопанските стоки зависят от времето през следващите месеци, за да се определи дали реколтите в Европа и Северна Америка ще бъдат достатъчно големи, за да попълнят нарушените запаси.
„Ефектите от пандемията главно по отношение на загубите на доходи влошиха уязвимостта и повишиха съществуващите нива на продоволствена несигурност“, коментира организацията по прехраната ФАО към ООН.