fallback

Дигиталните двойници - технология в помощ на планетата

Дигиталните технологии може да се използват в услуга на зеления и устойчив растеж

17:31 | 26.06.21 г.

Снимка: Pixabay.com

В рамките на 20 години виждаме две последователни значими индустриални революции – дигиталната и на устойчивото развитие, докато историята ни е научила да очакваме по една революция на век, пише Флоранс Верзлен, заместник-генерален директор на компанията Dassault Systèmes, за френския вестник La Tribune.

Тези две революции водят до дълбоки промени в организацията на компаниите и във взаимодействието им. Ако първата има ускоряващ ефект за икономиката, втората е със защитен ефект за екологията. А може ли едната революция да послужи на другата? Цифровите двойници откриват пътя за сближаването на икономиката и екологията.

От началото на новия век дигиталната революция променя начина, по който компаниите правят иновации, произвеждат и генерират жизнения цикъл на продуктите си. Тази революция промени дълбоко взаимодействията на компаниите с екосистемата им и създаде нови вериги на стойност.

Стана възможно дигиталният свят да се използва за изобретяване, симулиране, конфигуриране на самолет във виртуалния свят преди директното му пускане в производство, без да се преминава през етапа на физически макет. Дигиталното управление на реконфигурирането на завод, за да премине от производство на автомобили към производство на обдишватели за болниците в случай на здравна криза, става лесно. Дигиталната революция позволява дори драстично ускоряване на производството на нови ваксини, за което сега са нужди месеци, а не години благодарение на изкуствения интелект.

Бизнес модели, защитаващи планетата

Успоредно с това от няколко години ставаме свидетели на втора революция – тази на устойчивото развитие. Предизвикателствата за климата стават съществена част от бизнес моделите на компаниите ни. За потребителите става неприемливо да купуват продукти, които не защитават околната среда, или да спомагат за растежа на компания, която не е ангажирана в създаването на по-устойчив свят.

Тази нова революция също цели да реконфигурира екосистемите – утрешните шампиони ще са тези, които съумеят да измислят бизнес модели, защитаващи планетата и нейните жители. За тях ще бъде по-лесно да привличат таланти, партньори и клиенти около причината за съществуването им и иновациите, които разработват.

Очертава се радикално различен свят – утре потребителят ще иска възможност за достъп до услуга за устойчива мобилност, а не да притежава кола с голям цилиндър, ще предпочете да плаща за това къщата му да е енергийно ефективна, отколкото за потреблението ѝ на енергия.

Дигиталната революция и климатът често се противопоставят заради въглеродните емисии от дигиталния свят, равняващи се на 4% от емисиите в света. Ами ако двете революции бъдат помирени? А ако изборът не е между дигиталната революция и устойчивото развитие, а само в използването на дигиталната революция в услуга на зелен и устойчив растеж?

Джон Кери заяви през януари: „Нуждаем се от чудодейна технология, за да се измъкнем от бедствието на климатичните промени“.

Тази технология вече може би е тук – дигиталните близнаци. Съвместно изследване на Dassault Systèmes и Accenture, което беше публикувано неотдавна, показва, че благодарение на тях в рамките само на пет случая на употреба над 7,5 гигатона въглеродни емисии може да бъдат избегнати през идните десет години, както и да се създаде икономическа стойност от 1,3 трлн. евро.

Примерът със строителната индустрия

Строителната индустрия е добър пример – тя съставлява близо 10% от световния БВП, 49% от търсенето на енергия в света, 25% от търсенето на вода и близо една трета от световните емисии на парникови газове.

Използването на дигитален двойник за откриването още в началото на изграждането на сградата на възможно най-екологично отговорната конфигурация за целия жизнен цикъл с използването на големи данни, симулации и изкуствен интелект, може да има огромен ефект – ако те бяха използвани за всички новопостроени сгради между 2021 и 2030 г., можеха да бъдат спестени разходи за над 288 млрд. долара и да бъдат избегнати въглеродни емисии за над 6,9 гигатона, равняващи се на световните емисии от транспортната мрежа.

Това, което важи за строителната индустрия, е вярно и за много други сектори. Благодарение на дигиталния двойник израелската компания Eviation успя да създаде електрически самолет, чиито първи модели трябва да се появят още през 2022 г. Обещанието на новата авиационна компания е ясно – да сведе почти до нула емисиите, но и да намали с 90% разходите за полети със 9-местен самолет.

Нуждаем се точно от такива промени, ако искаме да ограничим повишаването на температурите до 1,5 градуса до 2030 г. Те изискват радикална трансформация на начина, по който правим иновации и произвеждаме, но са достижими благодарение на технологиите, с които вече разполагаме.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:47 | 13.09.22 г.
fallback