Групата на седемте най-големи икономики в света (Г-7) ще обсъди следващия месец варианти за международно признаване на сертификати за ваксинация срещу Covid-19, според запознат източник, цитиран от Bloomberg.
Г-7 има за цел да подкрепи създаването на глобална рамка за взаимно признаване на документи, показващи доказателства за ваксинация, посочва източникът на агенцията, който е пожелал анонимност.
Подобно одобрение, ако доведе до създаването на конкретни мерки, би улеснило възраждането на глобалните пътувания, тъй като все повече хора получават коронавирусна ваксина. Това би било особено приветствано от авиокомпаниите и туристическата индустрия, които са сред най-тежко засегнатите от пандемията.
Европейският съюз (ЕС) обяви тази седмица, че скоро ще позволи пътувания до блока на ваксинирани срещу коронавирус, като те няма да бъдат подлагани на карантина. Този ход обаче не може да се съпостави с други членове на Г-7. САЩ например все още не разхлабват правилата за европейските посетители.
Великобритания изисква пътуващите от по-голямата част от ЕС да се самоизолират и препоръчва да не се пътува до няколко държави.
ЕС е на финалния етап от одобряването на рамка за държавите членки и техните сертификати за ваксинация.
Като част от декларация, която министрите на здравеопазването на страните от Г-7 ще приемат, когато се срещнат в Оксфорд в началото на юни, се очаква групата да изложи необходимостта от многостранно сътрудничество по взаимодействащо решение, основано на стандарти, което може да се използва в международен план за проверка на ваксинациите.
Министрите биха могли да препоръчат работа в рамките на процесите на Световната здравна организация „за разработване на международни стандарти и препоръчителни практики за създаване, използване и взаимно признаване“ на сертификати за „безопасни, ефективни и стриктно прегледани ваксини“, посочва се в проекта на декларация. Всяка рамка трябва да позволява както цифрови, така и хартиени формати.
Мненията между страните се различават по отношение на това доколко тези планове трябва да бъдат подкрепени. Преговорите продължават и декларацията може да се промени преди министрите да се срещнат на 3-4 юни.
Правителството на Великобритания, което е домакин на тазгодишната среща на Г-7, не е отговорило на искането за коментар на медията.
Министрите да се ангажират да предприемат действия в други области. Една от тях е глобалната здравна сигурност чрез въвеждане на механизми за по-добра подготовка, финансиране и сътрудничество при пандемии, включително чрез създаването на център за обмен на информация.
Групата иска да създаде подход „Едно здраве“, който също така включва изменението на климата, опазването и устойчивото използване на биологичното разнообразие.
Друга тема, която здравните министри на държавите от Г-7 ще обсъждат, е антимикробната резистентност. За да се гарантира, че настоящите лекарства и лечения няма да станат неефективни, някои членове на групата подкрепят създаване на набор от принципи и международни стандарти за индустрията и правителствата.
Министрите ще дискутират и ускоряването на скоростта, с която клиничните изпитвания генерират солидни доказателства. Очаква се министрите от Г-7 също да потвърдят ангажимента си по редица теми, които бяха изтласкани от фокуса по времето на Доналд Тръмп, включително постигане на универсално здравно покритие, както и сексуалното и репродуктивното здраве и правата на всички хора.