Лекарственият регулатор на Бразилия не даде разрешение за ползване на руската ваксина "Спутник V" заради липса на контрол на качеството и данни за ефикасността ѝ, пише The Washington Post. Има малко информация за странични ефекти след поставяне на ваксината, посочват още властите в страната.
В отговор производителят на ваксината заяви, че това решение е политическо и не е взето на базата на информацията и науката, допълва Ройтерс.
Има липси във всички етапи от клиничните проучвания, казват обаче от бразилската агенция по лекарствата в съобщение. Според тях няма и достатъчно доказателства, че производството се контролира, а съмненията се подсилват още повече от факта, че експерти на регулатора не са допуснати до производствените мощности в Института "Гамалея", който е производителят на ваксината.
14 бразилски щата настояват страната да купи от ваксината, за да бъде преборена поредната вълна на коронавируса. Въпреки сериозното положение в страната обаче регулаторът отказва да даде разрешение за използването, посочва още The Washington Post.
Не за първи път регулатор изказва опасения за ваксината на руския Институт "Гамалея". По-рано през този месец Словакия също коментира, че доставената в страната ваксина е с различни показатели от тази, чиито проучвания бяха публикувани в сп. Lancet през февруари. Тогава данните показаха 91% ефективност на руската ваксина, което я поставя наравно със западните конкуренти.
Германският канцлер Ангела Меркел също коментира преди дни, че Европейската агенция по лекарствата (EMA) също не е получила достатъчно информация, за да се произнесе за ваксината.
Експерти от ЕМА и Световната здравна организация (СЗО) анализират качеството на "Спутник V" и се очаква през май да бъде направена инспекция в производствените мощности. Европейските власти получиха заявление за оценка на продукта не от руския производител, а от германска фармацевтична компания.
Вчера парламентарната здравна комисия одобри предложението на БСП за внос на руската ваксина срещу COVID-19 "Спутник V" у нас. За да стане факт това, са нужни промени в Закона за лекарствата, както и одобрението в пленарна зала.