Американският президент Джо Байдън почете 106-та годишнина от масовото изтребление на арменци, като два пъти го нарече „геноцид“ – дума, която нито един американски лидер след Роналд Рейгън не е използвал за събитието от страх да не отдалечи съюзника в НАТО Турция, предава Bloomberg.
В отговор Турция извика американския посланик Дейвид Сатърфийлд в Анкара и съобщи, че отхвърля характеристиката на Байдън на събитията от 1915 г.
„Американският народ почита всички арменци, които загинаха в геноцида, започнал на днешния ден преди 106 години“, заяви Байдън в писмено становище по повод Деня на арменския геноцид в събота.
„Един милион и половина арменци бяха депортирани или избити в кампания за изтребление. Ние помним животите на всички тези хора, които загинаха в арменския геноцид от времето на Османската империя и отново поемаме ангажимент да предотвратяваме повторението на подобни зверства“, допълни американският президент.
Изявлението на Байдън е „нищожно от гледна точка на международното право“ и „причини рана, която трудно ще бъде поправена“, коментира турското външно министерство в комюнике.
С хода си в събота Байдън изпълни обещание от предизборната си кампания към американците от арменски произход, но рискува да тласне още повече Турция в орбитата на Русия. Турция отрече Османската империя да е извършвала зверства и нарече твърденията „клевета“, допълвайки, че декларацията на Байдън е обусловена повече от вътрешната политика.
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу реагира в Twitter, като заяви, че страната му „няма какво да научи от никого за собственото си минало“.
Министерството публикува комюнике, в което твърди, че САЩ са отворили „дълбока рана, която подкопава взаимното ни доверие и приятелство“. То допълни, че Байдън е под влиянието на „радикални арменски кръгове и антитурски групи“.
В петък Байдън проведе първия си телефонен разговор с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, в който го уведоми за намерението си да направи изявлението и да използва думата „геноцид“, съобщиха официални представители, запознати с разговора.
Малко преди Белият дом да публикува комюникето на Байдън Ердоган изпрати възпоменателно послание до Шахак Машалиан, който служи като арменски патриарх на Истанбул.
„Почитам с уважение османските арменци, които изгубиха живота си при трудни обстоятелства по време на Първата световна война и отправям своите съболезнования на внуците им“, заяви Ердоган. „Политизирането от трети страни на дебатите, в които трябва да участват историци, и използването им като инструмент за намеса не служи на ничии интереси“, допълни той.
Рейгън беше последният американски президент, който нарече жестокостите срещу арменците геноцид през 1981 г. Скоро след това той взе думите си назад под натиска на Турция, която наследи рухналата след края на Първата световна война Османска империя.
В сряда Ердоган заяви, че администрацията му „ще продължи да защитава истините в лицето на лъжата за „геноцид срещу арменците“ и на тези, които подкрепят тази клевета с политически сметки, съобщи Анадолската агенция.
Турция е ключов стратегически партньор на САЩ, осигуряващ мост между ислямския свят и противопоставящ се на руските амбиции. Но нарастващите търкания по редица проблеми, включително все по-твърдото отношение на Ердоган срещу политически опоненти и медиите, накараха турския лидер да потърси по-близки отношения с Москва.