Израел е разширил драстично въздушните удари по предполагаеми ирански центрове за производство на ракети и оръжия в Сирия, за да отблъсне военно посегателство от регионалния си враг, твърдят източници от западното и регионалното разузнаване, цитирани от Ройтерс.
Като се възползва от дългогодишния съюз със Сирия, Иран премества части от модерната си ракетна и оръжейна индустрия в съществуващи подземни съоръжения, за да разработва сложен арсенал в обсега на израелските населени центрове, според израелски и западни разузнавателни източници и сирийски дезертьори.
Израел толерира влизането на хиляди ирански бойци от Ливан, Ирак и Афганистан в Сирия, за да се бият заедно с правителствените сили на президента Башар Асад срещу бунтовниците, които се опитват да свалят авторитарното семейно управление.
Единствената израелска намеса по-рано в конфликта в Сирия се състоеше от спорадични въздушни удари за унищожаване на доставки на оръжие за подкрепяната от Иран ливанска група "Хизбула" и предотвратяване на опълченците да създават бази в югозападна Сирия, близо до израелската територия.
След като Асад задуши десетилетния бунт с решаващата помощ на иранските и руските сили, Израел се насочи към проникването на Иран във военната инфраструктура на Сирия, казват трима израелски служители по сигурността и двама западни служители, запознати с въпроса.
Началникът на щаба на израелската армия Авив Кочави коментира през декември, че повече от 500 израелски ракетни удара само през 2020 г. са "забавили укрепването на Иран в Сирия ... Но все още ни предстои дълъг път, за да постигнем целите си на тази сцена".
Сирийски военни и западни служители на разузнаването казват, че начело на списъка на израелските удари е всяка инфраструктура, която може да ускори усилията на Иран за производство на по-прецизно управлявани ракети, които биха могли да разрушат регионалния военен хъб на Израел, вместо каквито и да било съществуващи военни активи, свързани с Иран.
Разработването на прецизно управляеми ракети под прикритие в Сирия се смята за по-малко уязвимо от израелска атака, отколкото за пренасянето им по суша или по въздух от Иран, казват тези служители.
"Не мисля, че Израел е заинтересован да порази всяка една цел, принадлежаща на водени от Иран сили. Не е въпросът. Опитваме се да ударим цели със стратегическо въздействие", каза бригаден генерал Йоси Купервасер, бивш генерален директор на Израелското министерство за стратегически въпроси и бивш ръководител на изследователското крило на израелското военно разузнаване.
"Искаме да предотвратим превръщането на Сирия в иранска база в близост до Израел, която може да доведе до драстична стратегическа промяна в ситуацията ... Ето защо ние продължаваме да осъществяваме удари по ирански бази, за да не поемат контрола над страната", коментира още той пред Ройтерс.
Израел гледа на Иран като на заплаха за съществуването му и се опитва да притъпи стремежа на Техеран да стане регионална сила с избирателна комбинация от военни и тайни действия, включително и ядрената програма.
Сирийските власти не отговориха на исканията на Ройтерс за коментар на твърденията, че Иран използва сирийски бази, за да създаде предна арка от огнева мощ, заплашваща Израел. Запитани дали това е основната цел на Иран в Сирия, двама висши ирански служители заявиха пред Ройтерс, че Техеран играе основна роля за възстановяването на разрушената от войната инфраструктура на Сирия, включително строителни проекти и електрически мрежи.
Иранското външно министерство не е отговорило на исканията за коментар. Иран казва, че има военни съветници в Сирия, които да помагат на силите на Асад, и че ще продължи политиката, която "се противопоставя" на силата на САЩ и Израел в по-широкия регион на Близкия изток.
През изминалата година израелски военни самолети, ракети и безпилотни летателни апарати са осъществили удари по по-широк кръг цели, отколкото през предходните пет години. Последният удар е срещу Ал Думейр в североизточните покрайнини на Дамаск, където заподозрените ирански милиции имат силно присъствие.
Някои подземни съоръжения обаче са трудни за проникване дори и за израелските сателитни бомби за „бункери“.
Някои от предполагаемите ирански военни научноизследователски и развойни дейности са били нарушени от многократни удари, сочат сателитни снимки, изпратени до Ройтерс. Израелски бомби са унищожили подземните участъци на военната база Имам Али близо до Ал Букамал през януари – една от няколкото, използвали дълбоки тунели за съхранение на оръжия или преместване на модерни оръжейни системи, според запознати източници.
Един от военните обекти за научноизследователска и развойна дейност близо до Масяф в западна Сирия е бомбардиран два пъти от Израел за шест месеца и е в черния списък на САЩ заради предполагаема роля в разработването на химическо оръжие.
В подкрепа на кампанията на Израел САЩ на 25 февруари нанесоха въздушни удари по подкрепяните от Иран обекти на шиитските милиции в Източна Сирия на границата с Ирак. Разрастващата се въздушна война в Израел накара подкрепяните от Иран сили на милицията да се пренасочат от предните постове в близост до югозападната граница на Сирия с Израел към източната граница, казват разузнавачи.