Иран планира рязко да увеличи чистотата на обогатения си уран в провокативна стъпка, която го доближава до нивата, необходими за производство на ядрено оръжие, пише FT.
Във вторник Техеран заяви, че е информирал ядрения надзорен орган на ООН за решението си за тройно обогатяване на радиоактивния метал до 60%.
Иранските медии съобщават, че ходът на страната е в отговор на предполагаемо чуждестранно нападение през почивните дни – най-голямото място за обогатяване на уран в ислямската република.
Техеран предполага, че инцидентът, който е причинил сериозни щети, е израелски саботаж. Израел не е потвърдил или отрекъл отговорност.
„Иран ще добави още 1000 центрофуги, които са с 50 процента по-силни от съществуващите машини, на мястото на Натанц, вместо да замени повредените [в инцидента],“ казва Абас Арачи, заместник-външен министър на Иран.
Съобщението идва точно когато преговарящите от останалите, подписали ядреното споразумение - Иран, ЕС, Германия, Франция, Великобритания, Русия и Китай, се готвят да подновят преговорите във Виена за възстановяване на споразумението от 2015 г. и да проправят пътя САЩ отново да се присъединят към сделката.
Американският президент Джо Байдън заяви, че Вашингтон е готов да се присъедини отново към споразумението, от което Доналд Тръмп се отказа през 2018 г., ако Иран се върне в съответствие с него.
Последното решение на Техеран обаче ще породи тревоги в европейските столици относно перспективите за преговорите по споразумението, при което Иран приема ограничения на ядрената си програма в замяна на премахването на много международни санкции. Един европейски дипломат определя съобщението като „максимална провокация“, като според него е рано да се каже какъв ефект ще има това върху преговорите.
Администрацията на Тръмп наложи строги санкции срещу Иран, докато Техеран отвърна с ескалираща поредица от нарушения на споразумението, включително преди това повиши чистотата на обогатения си уран от 3,67%, договорени по споразумението, на 20%.
Дипломати казват, че преговорите от миналата седмица във Виена са постигнали напредък, но все още има много препятствия, включително последователността на ходовете от Вашингтон и Техеран. Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей иска САЩ първо да премахнат санкциите, въведени от Доналд Тръмп, за да се върне Иран към спазването на параметрите на сделката.