Първият път, когато Луиз Инасио Лула да Силва се кандидатира за президент на Бразилия, беше през 1989 г. Три десетилетия по-късно бившият профсъюзен лидер с дрезгав глас изглежда готов да се кандидатира още веднъж за най-високия пост в страната, след като съдия от Върховния съд отмени неговите присъди и му възстанови политическите права, пише Ройтерс.
Възкръсването на Лула от политическата пепел подготвя почвата за нещо добре познато на изборите догодина, като го изправя срещу крайнодесния президент Жаир Болсонаро и дава на гласоподавателите избор между най-поляризиращите фигури от бразилския политически спектър. "Това променя цялата картина", заяви Креомар де Соуза, основател на фирмата "Дхарма" за оценка на политическия риск и стратегия в Бразилия. "Очевидно все още е много рано, но това оставя без никакви шансове един по-умерен центристки кандидат."
Това би трябвало да върши прекрасна работа на Болсонаро.
През 2018 г. бившият капитан от армията спечели, обещавайки да прочисти лявото наследство на Партията на трудещите се на Лула, управлявала най-голямата икономика в Латинска Америка от 2003 до 2016 година.
Аргументите на Болсонаро бяха прости, гневни и много ефективни: Левицата води към Бразилия по еднопосочна улица към същия провал като Венецуела, предупреди той. Политиката в столицата Бразилия беше прогнила из основи. Страната се нуждае от човек като него - неполиран десничар без връзки с големи политически партии.
Но както показаха неуспешните опити за преизбиране на президента на САЩ Доналд Тръмп, по-трудно е да спечелиш с платформа за "пресушаване на блатото", когато си прекарал четири години начело на блатото.
Болсонаро не може да се похвали, че е постигнал кой знае какво по време на своя президентски мандат. Снимка: EPA/Joedson Alves
Бразилия е в тежко положение, с четвърт милион починали вследствие на Covid-19, икономика в по-лошо състояние, отколкото при идването на Болсонаро на власт, а операции срещу корупцията са спрени. Не е ясно дали общественото недоволство срещу Партията на трудещите се все още е същото като през 2018 година.
Въпреки че ще използва шанса да се оплаква от допуснатите в миналото грешки на левицата, Болсонаро не може да избегне да бъде съден по резултатите от собственото си управление. "Днес Болсонаро не може да се похвали, че е постигнал кой знае какво по време на своя президентски мандат", заяви Леонардо Барето, директор на бразилската фирма за политически консултантски услуги "Вектор".
"Правителството трябва да покаже резултати, за да остави Болсонаро на власт. Това е по-важно от присъствието или отсъствието на Лула в президентската надпревара."
Според Барето и много други политически анализатори това означава, че Болсонаро може да следва все по-популистки дневен ред, за да засили подкрепата си. Обещанията за икономически реформи, които спечелиха на Болсонаро поддръжници сред финансовата общност, ще бъдат оставени настрана. Финансовите пазари реагираха на перспективата за предстояща промяна към популизъм. Бразилският реал е най-зле представящата се спрямо долара валута тази година след либийския динар и суданската лира.
Не е ясно също така с какъв образ Лула ще участва в надпреварата. Забележителното му политическо дълголетие е свидетелство за неговата способност да се превъплъщава в различни роли. Дали през 2022 г. ще видим завръщането на пламенния левичар, който си създаде име през 80-те години на миналия век с политически речи в заводите, или на сключващия сделки обединител, който замени кървавочервените тениски с ушити по мярка костюми, когато успокояваше пазарите след своята смазваща победа през 2002 година? Прекалено рано е за категорични заключения, но проучвания на общественото мнение показват, че Лула има добри шансове, като в момента популярността му е по-висока от тази на Болсонаро. Говорейки пред Ройтерс през септември, Лула се пошегува, че има "енергията на 30-годишен и политическата устременост на 20-годишен". Това, от което Болсонаро трябва да се притеснява най-много, обаче е изкусността и опита на 75-годишния ветеран, занимавал се цял живот с политика. "Това е различна игра от 2018 г.", заяви Карлос Мело, професор по политически науки в Института за образование и изследвания в Сао Пауло. "Ще трябва да видим по кой път ще поеме Лула."
(БТА)