Венецуела ще пусне в обращение боливар със седемцифрен номинал, тъй като неспирната инфлация в страната принуди хората да използват долари за ежедневни трансакции.
Централната банка в страната публикува съобщения на своя сайт в петък, че ще пусне нови банкноти от 200 000, 500 000 и 1 000 000 боливара, съобщава Bloomberg. Целта е да се „изпълнят изискванията на сегашната икономика“, посочиха от институцията, без да дават допълнителни подробности.
Новата банкнота от 1 млн. боливара – най-големият номинал в историята на страната – в момента струва едва 0,53 долара.
Икономиката на Венецуела не се нуждае от коронавируса, за да изпадне в криза. Тя се свива за седма поредна година през 2020 г., а правителството не обръща внимание на все по-големия брой трансакции в долари, стимулирани от честите спирания на тока, които пречат на използването на кредитни и дебитни карти за сметка на парите в брой. Около 66% от трансакциите в страната са направени с чуждестранна валута, показват данни на Ecoanalitica.
Въпреки че доларът се използва все повече, жителите на Венецуела продължават да разчитат и на боливара за обществени плащания и покупка на субсидирано от държавата гориво. Метрото в столицата Каракас наскоро представи електронна платежна система, след като редовно спираше таксуването на пътници заради недостиг на кеш.
Президентът Николас Мадуро заяви, че планира въвеждането на напълно дигитална икономика през 2021 г. след три години на хиперинфлация, която накара страната да печата банкноти с все по-голям номинал, които в крайна сметка се оказват безполезни.
Инфлацията в страната се ускори с 3000% само за последните 12 месеца, показват данните на индекса Cafe con Leche Index на Bloomberg.
През октомври внесе хартия за банкноти с намерението да печата пари с номинал от 100 000 боливара, но и тази стойност бързо остаря.