fallback

Демокрацията в България ерозира, но страната остава сред свободните държави

Демокрацията по света е в упадък вече 15-та поредна година, а репресивните режими умело се възползват от пандемията, според Freedom House

15:47 | 05.03.21 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Демокрацията и свободите в България продължават бавно да ерозират, констатира организацията Freedom House в доклада си за 2021 г.

Общата оценка на страната ни в тазгодишната класация е 78 точки, като се понижава с 2 точки спрямо 2020 г. С това страната ни запазва позициите си сред свободните държави по света.

Оценката по показателя политически права е 33 от 40 възможни точки, като в предходния индекс е била 34 точки. По показателя граждански свободи получаваме 45 точки от 60 възможни, а в предходната година е била 46 точки. Оценката за българската демокрация е 59 от 100 възможни точки, като пада с 1 точка спрямо оценката през предходната година.

България продължава да се бори с политическата корупция и организираната престъпност, констатира Freedom House. Медийният сектор е плуралистичен, но концентрацията на собственост е нарастващ проблем. Журналистите срещат заплахи или насилие по време на работата си. Етническите малцинства, особено ромите, са изправени пред дискриминация. Въпреки недостига на финансиране и други пречки, групите на гражданското общество са сравнително влиятелни и активни.

С подобна обща оценка са страни като окупираният от Турция Северен Кипър, Тонга, ЮАР, Сейшелските острови, Науру, Намибия, Израел.

Най-свободните държави в света са Швеция, Норвегия и Финландия, които получават максимална оценка от 100 точки. Нова Зеландия е с 99 точки, а Канада, Уругвай и Нидерландия – с по 98 точки. Австралия, Дания, Ирландия и Люксембург получават по 97 точки, Швейцария, Белгия, Португалия и Япония – по 96 точки, а Словения и Барбадос – по 95 точки.

Най-несвободните страни и територии в света са Тибет и Сирия, които получават по 1 точка, Южен Судан, Еритрея, Туркменистан – с по 2 точки, Северна Корея – 3 точки, Донбас и Западна Сахара – по 4 точки, Екваториална Гвинея – 5 точки.

Финландия, Дания, Нидерландия, Норвегия, Австралия, Нова Зеландия, Япония, Швеция, Уругвай, Канада получават максималната оценка от 40  точки за свобода на политическите права. Най-ниска оценка по този показател са Сирия с -3 точки, Китай с -2 точки.

По отношение на гражданските свободи Норвегия, Швеция и Финландия получават максимална оценка от 60 точки. Най-ниска е оценката на Еритрея – 1 точка, Туркменистан – 2 точки, Тибет и Северна Корея – по 3 точки.

Freedom House констатира, че като цяло демокрацията по света ерозира и в последната година за 15-та поредна година и вече по-малко от една пета от хората по света живеят в напълно свободни страни. Авторитаризмът набира скорост, особено на фона на ограниченията заради пандемията, като репресивните режими и авторитарните лидери намаляват прозрачността и атакуват критичните гласове.

Според организацията антидемократичните лидери по целия свят са използвали пандемията като прикритие с цел отслабване на опозицията и консолидиране на властта. Въвежданите от тях ограничения са прекомерни, политизирани, а понякога и брутално налагани от силите за сигурност в страните.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:38 | 13.09.22 г.
fallback