fallback

САЩ признаха – принц Мохамед бин Салман стои зад убийството на Джамал Кашоги

Разсекретен американски доклад потвърждава широко разпространената теория, че бъдещият крал на Саудитска Арабия е одобрил убийството на журналиста в Истанбул

22:44 | 26.02.21 г. 4

Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман е дал одобрение за убийството на журналиста Джамал Кашоги в Турция през 2018 г., става ясно от разсекретени американски документи, свързани с разследването на САЩ, съобщава CNBC.

Докладът е частично редактиран и потвърждава широко разпространената теория, че 35-годишният Бин Салман, бъдещ крал на Саудитска Арабия, е бил лично замесен в операцията по залавяне и убиване на Кашоги, критик на кралското саудитско семейство, в Истанбул. 

"От 2017 г. престолонаследникът на Саудитска Арабия е имал абсолютен контрол върху организациите за сигурност и разузнаване на кралството, което прави много малко вероятно саудитските власти да са извършили операция от този вид без разрешението на престолонаследника“, се отбелязва в доклада.

59-годишният Джамал Кашоги, известен с критиките си към саудитските власти, влезе в саудитското консулство в Истанбул през октомври 2018 г., за да се сдобие с документи за брак с годеницата му от турски произход. По време на престоя си там той бива убит. Смята се, че тялото му е било разчленено и изнесено от сградата, а останките му не са открити.

Убийството предизвика глобално възмущение и опетни имиджа на реформист на принц Мохамед, син на крал Салман и фактически ръководител на кралството. Саудитският престолонаследник отрича да е замесен в смъртта на Кашоги.

Държавният секретар Антъни Блинкен наложи визови ограничения на 76 лица от Саудитска Арабия, за които според него „се смята, че са участвали в сплашване на дисиденти в чужбина, във връзка но не само, с убийството на Кашоги“

Блинкен заяви, че ограниченията са част от новата политика във връзка с Кашоги, която ще забрани визи за хора, които, действайки от името на чуждестранно правителство, се считат за замесени в „сериозни екстериториални действия срещу дисиденти“.

„Джамал Кашоги плати с живота си, за да изрази своите убеждения“, подчерта Блинкен.

През септември 2019 г. саудитски съд изпрати осем души в затвора за седем до двадесет години за убийството на Джамал Кашоги. Това се случи, след като семейството на журналиста прости на убийците и позволи отпадането на смъртните присъди.

Представител на ООН заключи в доклад от юни 2019 г., че Кашоги е „жертва на умишлена, преднамерена екзекуция, извънсъдебно убийство, за което държавата Саудитска Арабия е отговорна съгласно международния закон за правата на човека“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:15 | 13.09.22 г.
fallback