fallback

Гана е първата страна в света, която ще получи коронавирусни ваксини от Covax

Израел се включва във ваксиналната дипломация, ще изпраща излишни ваксини на други страни

16:17 | 24.02.21 г.
Автор - снимка
Редактор

Гана е първата страна в света, която получава ваксини срещу актуалния коронавирус от инициативата Covax, подкрепена от Световната здравна организация (СЗО), предава AP.

Инициативата е насочена към страните с ниски и средни доходи и поставя началото на най-голямата програма за снабдяване с ваксини в историята, посочва информационната агенция.

„С първата пратка на дози можем да изпълним обещанието на механизма Covax, за да гарантираме, че хората от по-малко богатите страни няма да бъдат изоставени в надпреварата за животоспасяващи ваксини“, коментира изпълнителният директор на Unicef ​​Хенриета Форе в изявление.

Страните с ниски и средни доходи няма да плащат за ваксините, осигурени чрез механизма. Официални представители на няколко африкански държави обаче се оплакаха от бавния темп на внедряването на Covax. Те посочват, че програми за имунизация на населението срещу коронавирус вече се осъществяват в държави като Великобритания, Обединените арабски емирства и САЩ още от декември.

„Нуждаем се от пратки до 55 държави членки, които са в инициативата, но това не се случва“, каза Стрейв Масиива, специален пратеник на Африканския съюз за ваксините.

Covax обещава да достави 15 млн. ваксини за Африка този месец и още 40 млн. през март, но вече е почти края на февруари, а доставки не са правени.

Гана ще получи 600 хил. дози от ваксината на Oxford/AstraZeneca от Института за серум в Индия. Други страни, включително Нигерия, Кения и Кот д'Ивоар, все още не са получили никакви дози. Кот д'Ивоар се очаква да получи пратка в петък, според Gavi, алиансът на ваксините.

ЮАР, която пострада сериозно след смъртоносната вълна на пандемията, поръча 1,5 млн. дози от ваксината на Oxford/AstraZeneca чрез Covax от Института за серум в Индия.. По-късно страната реши да не прилага тази ваксина, след като проучване показа, че тя е неефективна за предотвратяване на леко и умерено заболяване, причинено от вариант 501. V2, открит за първи път в страната.

Миналата седмица ЮАР започна да имунизира здравните работници с еднократна ваксина Johnson&Johnson, която в крайна сметка ще бъде произведена в страната.

Covax, подкрепен от Gavi и Коалицията за иновации за готовност за епидемия, трябва да обхване поне 20% от гражданите в участващите държави до края на годината. Има шанс обхванатото население да достигне и 27%, ако доставките и финансирането позволяват. Миналата седмица лидерите от Г7 увеличиха финансирането си за инициативата и обсъдиха схеми за даряване на излишни дози.

Африканският съюз си осигури стотици милиони дози чрез африканския екип за придобиване на ваксини, закупувайки от AstraZeneca, Pfizer и Johnson & Johnson, както и 300 млн. дози от руската Спутник V.

Няколко държави, включително Гвинея, Зимбабве и Джибути, имат индивидуални търговски сделки или дарения от Русия, Китай и други доставчици, но за малки суми.

Гана, както и много страни в Африка, преминава по-леко през пандемията. В страната са отчетени само 580 официални смъртни случая и 80 700 потвърдени случая на коронавирус при население от 30 млн. души. Континентът преживя обаче тежка втора вълна на пандемията, а и има опасения, че новите варианти на вируса могат да се окажат по-лесни за предаване и да са потенциално по-смъртоносни.

Междувременно стана ясно, че Израел ще използва част от излишъка си от коронавирусни ваксини като международна хуманитарна помощ, съобщава FT. Тел Авив ще преследва дипломатически цели, допълва изданието.

Първите три държави, които ще получат хиляди дози коронавирусни ваксини от Израел, са Хондурас, Чехия и Гватемала, които наскоро се съгласиха да засилят дипломатическото си присъствие в Йерусалим. Това подсилва претенциите на Израел към оспорвания град.

Ваксиналната политика на Израел може да бъде разширена, за да помогне за ускоряване на преговорите с мюсюлманските държави, които обмислят затопляне на техните дипломатически връзки с Тел Авив. Бенямин Нетаняху, министър-председателят на Израел, вече има успех с новата политика. През почивните дни израелска жена, която премина в Сирия, беше освободена, след като Израел плати на Русия да достави неопределено количество от ваксината си Спутник V до сирийския режим, съобщава за медията висш израелски политик.

Засега Тел Авив обаче отхвърля предположенията, че съгласно международното право е задължен да предоставя ваксини за палестинците, които живеят под негова окупация. Според Израел споразуменията от Осло от 1993 г., които предвиждат ограничено самоуправление в силно населените райони на Западния бряг и ивицата Газа, тази отговорност е на палестинската власт.

Според служител в израелското министерство на отбраната Израел е изпратил по-балко от 5 хил. дози на палестинската власт за ваксинации на здравни работници и по-малък, неуточнен брой в ивицата Газа. Отделно Нетаняху бави прехвърлянето на международни пратки към ивицата Газа, за да окаже натиск на Хамас да освободи телата на двама израелски войници и двама цивилни, държани от бойната група.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:24 | 13.09.22 г.
fallback