Световната икономика няма да може да възстанови напълно щетите за заетостта от миналата година през 2021 г., след като пандемията от COVID-19 успя да изтрие 255 млн. работни места, сочат данни на Международната организация на труда (МОТ), цитирани от Bloomberg.
Дори при най-оптимистичните допускания отработените часове ще са по-малко в сравнение с нивата преди кризата, съобщи организацията в доклад от понеделник. Според основния й сценарий световната икономика ще приключи тази година с 90 млн. работни места на пълно работно време по-малко в сравнение с преди пандемията.
„Признаците на възстановяване, които наблюдаваме, са насърчителни, но те са крехки и много несигурни. Трябва да помним, че нито една страна или група не може да се възстанови сама“, отбеляза генералния директор на организацията Гай Райдър.
Щетите, които пандемията нанесе през 2020 г., в исторически план са безпрецедентни и около четири пъти по-големи, отколкото по време на финансовата криза през 2009 г., отбелязва МОТ.
Но загубите през третото тримесечие не са толкова драматични, отколкото се смяташе преди, след силен икономически скок. Намаляването на отработените часове през четвъртото тримесечие с 4,6%, равни на 130 млн. работни места на пълен ден, е по-малко от предходна прогноза.
В песимистичен сценарий, при който напредъкът на ваксинирането е бавен, а последиците от пандемията са продължителни, загубите за пазара на труда ще останат на това ниво през 2021 г.
Прогнозите показват контраста между най-тежко засегнатите сектори, включително хотелиерството, ресторантьорството, изкуствата и търговията на дребно, които са понесли „масивни“ щети спрямо секторите с висококвалифицирани услуги, при които дори е отчетен ръст на работните места. Жените, младежите, самонаетите и нискоквалифицираните служители са били най-тежко засегнати, съобщава МОТ.
Има „сериозно безпокойство“, че това може да доведе до неравномерно възстановяване, при което „служители и компании, пострадали тежко от кризата, ще се възползват по-малко от подобряването на икономическата среда“, отбелязват авторите на доклада.
Още графики на деня може да откриете тук.