fallback

Катар няма да се откаже от връзките си с Иран заради споразумението с Рияд

Доха се е съгласила да прекрати съдебни дела срещу страните, които блокираха емирството, но няма да прави отстъпки по другите искания

20:51 | 07.01.21 г.

Катар няма да промени отношенията си с Иран и Турция въпреки сделката със Саудитска Арабия и нейните съюзници, която сложи край на ожесточения спор между конкурентните държави от Персийския залив.

Шейх Мохамед бин Абдулрахман ал-Тани, катарският външен министър, коментира пред Financial Times, че Доха се е съгласила да си сътрудничи в борбата с тероризма и „транснационалната сигурност“ със Саудитска Арабия и три други държави, наложили регионално ембарго на Катар. Той допълва обаче, че „двустранните отношения се ръководят главно от суверенно решение на страната. . . [и] националния интерес“.

"Така че няма ефект върху отношенията ни с никоя друга държава", посочва той в интервю за медията.

Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Бахрейн и Египет посочиха връзките на Доха с Иран и Турция, както и подкрепата й за ислямистките движения, като основни причини за извънредното им решение през 2017 г. да прекъснат дипломатическите и транспортните връзки с Катар.

Тогава т.нар. квартет представи списък с 13 искания, сред които спиране на Al Jazeera, сателитната телевизионна мрежа на катарския фонд, ограничаване на отношенията с Иран, закриване на турската база и прекратяване на военното сътрудничество с Анкара.

След като страните постигнаха споразумение тази седмица за разрешаване на кризата, шейх Мохамед заяви, че няма да има промени и спрямо Al Jazeera. Неприятелите на Доха отдавна обвиняват богатата на газ държава, че използва канала, за да критикува други държави от Персийския залив и да подклажда напрежение в региона.

Катар, който е домакин на най-голямата военна база на САЩ в Близкия изток, нееднократно отрича обвиненията и отказва да направи отстъпки.

Саудитска Арабия отвори своята сухоземна, морска и въздушна граница със съседа си тази седмица на фона на схващането, че престолонаследникът Мохамед бин Салман, практическият лидер на кралството, иска да прекрати разрива, за да спечели доверието на идващата администрация на Джо Байдън в САЩ.

Очаква се останалите държави да последват примера, след като лидерите от Персийския залив, включително шейх Тамим бин Хамад ал-Тани, емир на Катар, подписаха декларация, с която се слага край на кризата.

"Надяваме се, че в рамките на една седмица от подписването нещата ще се върнат към нормалното“, коментира шейх Мохамед.

Той каза, че всички държави са "победители" след споразумението от тази седмица, но призна, че може да отнеме време до достигане на пълно помирение.

Анализаторите смятат, че по-специално Обединените арабски емирства не са склонни за сближаване отчасти поради притесненията на Абу Даби относно отношенията на Катар с Турция. Страната обвинява турския президент Реджеп Тайип Ердоган в намеса в арабските дела и борбата за власт между двете държави се засили миналата година.

Шейх Мохамед казва, че се надява другите държави, участващи в спора в Персийския залив, „да имат същата политическа воля като саудитците и те ще открият, че Катар има политическа воля да се ангажира“. Шейх Мохамед, който е и председател на Катарския инвестиционен орган, намекна за възможността суверенният фонд да инвестира в Саудитска Арабия и други държави от Персийския залив, ако кризата приключи.

Саудитска Арабия иска да привлече чуждестранни инвестиции, за да подкрепи грандиозните планове на принц Мохамед за модернизиране на кралството и основен ремонт на зависимата от петрола икономика.

Междувременно Доха се е съгласила да прекрати съдебни дела срещу Саудитска Арабия и нейните съюзници, включително дела, заведени пред Световната търговска организация и Международния съд.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:24 | 14.09.22 г.
fallback