fallback

След пандемията: Какво е бъдещето на големите градове?

Мегаполисите не само ще оцелеят, но и ще се съживят, както направиха след по-тежки епидемии, икономически кризи, войни и природни бедствия

16:46 | 20.12.20 г. 3

Коронавирусната криза доведе до промени в градовете, предградията и общностита. И не става въпрос само за здравната криза - икономическите и фискални кризи, появили се в зората на пандемията, както и вълната от протести за расова и икономическа справедливост по света, променят начина, по който хората живеят и работят, пише Питър Капели за The Wall Street Journal.

Пандемията обаче няма да заличи големите градове като Ню Йорк и Лондон. Глобалните градове не само ще оцелеят, но и ще се съживят, така както направиха след дори по-тежки епидемии, икономически кризи, войни и природни бедствия в миналото - а търговските им пространства ще се трансформират в райони със смесена употреба, където хората живеят и работят. 

Това се дължи на факта, че талантът и иновациите са ключова характеристика на новите промени. По-малките градове и райони, като селските например, също ще имат възможността да процъфтят, тъй като хората ще се завърнат към тях заради възможността да работят дистанционно.

Тази пандемия, подобно на пандемиите в цялата човешка история, няма да е разрушител, а ускорител на тенденциите, които вече са в ход: фактори, които карат значителни групи от обществото, като семействата с деца, да напускат градовете, и други условия, които карат част от останалите групи, включително младите и амбициозните, да се насочват към градовете, особено в момент, в който те стават по-достъпни.

Преминаването към дистанционна работа е сред най-силните от тези фактори. В миналото жителите на градовете, които искаха повече пространство, имаха само един избор - да се преместят в близките предградия. Днес дистанционната работа им дава опцията да се преместят към по-отдалечени локации, където разходите за живот са далеч по-ниски.

Отдалечените технологии ще имат дори по-голям ефект върху географията на работата. Те обещават да преобърнат големите разделения на местата, на които живеем и работим, които се е създали по време на индустриалната революция.

По този начин се отваря възможността градовете, предградията и селските райони да се преобразят в по-пълноценни общности, където хората работят, пазаруват, водят децата си на училище и изпълняват всички останали от живота ежедневни дейности много по-близо до мястото, където живеят.

Може би най-голямата промяна е по отношение на големите бизнес центрове в мегаполисите, където много служители се събират в огромни офис сгради. Пандемията превърна тези места в мъртви зони.

Въпреки че много офис служители ще се завърнат към работата на място, след като ваксините бъдат широко достъпни, промяната към отдалечена работа значи, че мнозина няма да го направят. Това ще бъде значително предизвикателство за магазините и ресторантите, които зависят от уличния трафик, както и за градските бюджети, които може да изгубят милиарди долари от данъчни приходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:51 | 09.09.22 г.
fallback