fallback

Европейските банки не са готови за съюз

Пандемията предизвика нова вълна на икономически национализъм и банките са част от нея, смятат експерти

18:54 | 09.12.20 г.

След едногодишна пауза еврозоната изглежда готова да възобнови преговорите за завършването на „банковия съюз“. Проектът, който включва създаване на единна схема за застраховане на депозитите за всички заемодатели в блока, ще допринесе много за повишаване на устойчивостта на европейската финансова система, пише Bloomberg.

Въпреки всички добри намерения обаче духът във валутния съюз се промени. Пандемията предизвика нова вълна на икономически национализъм и банките са част от нея. Например големият обрат в UniCredit SpA, втория по големина заемодател в Италия. Главният изпълнителен директор Жан Пиер Мустие се оттегли след повече от четири години начело на банката след сблъсъци с членовете на борда относно стратегията. Това показва как банките все повече гледат навътре, вместо да възприемат европейския проект.

Паскал Донаху, председател на Еврогрупата на финансовите министри, заяви пред Financial Times тази седмица, че възнамерява да представи нов подробен план за банковия съюз към средата на следващата година. Еврозоната създаде единен надзор за своите заемодатели, съсредоточен около Европейската централна банка, и изготви единен правилник за справяне с банковите проблеми.

Миналата седмица финансовите министри също подкрепиха плановете за създаване на така наречения „Единен фонд за преструктуриране“, за да може той да се справя с банкови фалити, използвайки пари от Европейския механизъм за стабилност, спасителния фонд на еврозоната.

Но все още има няколко липсващи парчета. Ликвидацията на по-малки банки продължава да се случва, като се използват национални правила, които могат да варират значително в различните държави.

Най-важното е, че в еврозоната все още липсва онази обща схема за осигуряване на депозити, която да гарантира спестявания до определен праг във всички банки. Този инструмент ще гарантира, че всички вложители в блока са еднакво защитени, вместо да се налага да разчитат на стабилността на своите национални институции.

Миналата година германският финансов министър Олаф Шолц заяви, че Берлин е готов да преосмисли дългогодишното си противопоставяне на разводнената версия на този план. Германия се опасява, че ще бъде хваната на кука от банките в по-слабите държави членки. Оттогава дискусиите спряха. Това, че еврозоната иска да поднови отново този дебат, е добре дошло, но е закъсняло.

За съжаление, банковата система не изглежда готова за „повече Европа“. Пандемията предизвика вълна на консолидация. От създаването на банковия съюз преди шест години не е имало значително трансгранично сливане. Това е малко вероятно да се промени.

Неотдавнашното отстраняване на Жан Пиер Мустие като главен изпълнителен директор на UniCredit потвърди, че банковият национализъм се увеличава в еврозоната. Французинът следва стратегия, която му спечели малко приятели в Италия.

Италианските политици също се опасяваха, че Мустие може да потърси трансгранична сделка за UniCredit, например с френската Societe Generale SA. Подобно сливане би било важна символична стъпка към създаването на истинска общоевропейска банкова система, но би означавало загуба на влиянието на Рим върху обединеното образувание.

Друг лош знак от Италия е търсенето на купувач на Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, обезпокоен кредитор, който беше национализиран през 2017 г. и който е изправен пред поредния недостиг на капитал. UniCredit се смята за най-вероятния купувач, въпреки че Рим ще трябва да предложи значителни стимули, за да се случи. Мустие щеше да бъде труден преговарящ, може би по-строг, отколкото биха искали мнозина в Италия.

Сега акционерите на UniCredit се опасяват, че банката ще бъде обект на прекомерно политическо влияние в преговорите, което помага да се обясни защо нейните акции поевтиняха с повече от 10% след новината за напускането на изпълнителния директор.

Всъщност някои от идеите на Мустие биха могли да допринесат за фрагментацията на европейската финансова система, включително неговия план да ограничи международните дейности на банката в отделен холдинг. Но като цяло драматичната сага около UniCredit засилва усещането, че еврозоната не е готова за банков съюз. Финансовите министри е хубаво да обсъждат правилата, но има по-дълбоки политически въпроси, с които първо трябва да се справят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:07 | 10.09.22 г.
fallback