Саудитска Арабия предприема стъпки за разрешаване на повече от тригодишния си спор с Катар след поражението на американския президент Доналд Тръмп, пише FT, като се позовава на запознати източници.
Решението за прекратяване на блокадата на страните от Персийския залив на богатия им на газ съсед се възприема като опит на престолонаследника Мохамед бин Салман да изиграе, че е благосклонен към встъпващата администрация на новоизбрания президент Джо Байдън и да даде прощален подарък на Доналд Тръмп, допълва изданието.
Принц Мохамед, фактическият лидер на кралството, създаде тесни връзки с Белия дом по времето на Тръмп. Отиващият си американски президент застана до наследника в най-тежката дипломатическа криза за Рияд от десетилетия, след като саудитски агенти убиха в Турция опозиционния журналист Джамал Хашоги.
Очаква се обаче администрацията на Байдън да бъде далеч по-хладна към принц Мохамед, който си навлече критиките на демократите заради случая Хашоги, войната на Саудитска Арабия в Йемен и задържането на десетки активисти, бизнесмени и висши кралски особи.
„Това е подарък за Байдън“, казва съветник по въпросите, свързани със Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Той добавя, че принц Мохамед „се чувства като да е на огневата линия“ след победата на Джо Байдън и иска сделка с Катар, за да „сигнализира, че е готов да върви напред“.
Али Шихаби, саудитски анализатор, близък до кралския двор, казва, че ръководството на Саудитска Арабия от месеци е „отворено да сложи този въпрос на масата“. „От известно време те работят по затварянето на много горещи теми и очевидно тази е една от тях“, допълва той.
Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн и Египет прекъснаха дипломатическите и транспортни връзки с Катар през юни 2017 г. Те твърдят, че Доха е спонсорирала ислямистки групи и е твърде близо до Иран. Катар, най-богатата държава в света що се отнася до глава от населението, отрича обвиненията и отказва да отстъпи.
Администрацията на Тръмп е загрижена, че спорът отслабва арабския алианс, който той се опитва да създаде срещу Иран Тръмп е разочарован и от факта, че Техеран има финансови ползи, тъй като ембаргото означава, че полетите до и от Катар са принудени да използват въздушното пространство на Иран.
САЩ и Кувейт се опитват да посредничат и да положат основите за преки преговори между Рияд и Доха, казва запознат дипломат. Катар обаче иска да си гарантира, че ще види предварително условията. Те могат да включват мярка за „изграждане на доверие“, като отмяна на въздушното ембарго, казва дипломатът. Друга възможност би била да се позволи свободно движение на катарски граждани в страните, наложили ембаргото, въпреки че Доха би искала гаранции за тяхното благосъстояние.
Робърт О’Брайън, съветникът по националната сигурност на САЩ, заяви този месец, че се надява Qatar Airways да може да лети над бойкотиращите арабски страни „през следващите 70 дни“ преди президентството на Тръмп да приключи. Съветникът допълва, че Рияд и емирствата искат Катар да „успокои“ тона на телевизионната мрежа „Ал Джазира“, която критиците обвиняват, че е пропаганден инструмент за Доха, и да прекрати критиките си към Саудитска Арабия.
След като наложиха ембаргото, Рияд и Абу Даби представиха на Доха извънреден списък от 13 искания, включващи закриване на „Ал Джазира“, ограничаване на отношенията на Доха с Иран и затваряне на турска военна база. Кувейтските медиатори са осигурили сделка, която заменя тези условия с други.
Размразяването на отношенията между Катар, най-големият износител на втечнен природен газ в света, и неговите съседи в Персийския залив може да включи и доставката на втечнен газ до Бахрейн, според запознати с преговорите.