fallback

Глобалният дълг ще достигне рекордните 277 трлн. долара до края на годината

Дългът на САЩ се очаква да достигне 80 трлн. долара през 2020 г., сочи доклад

21:02 | 18.11.20 г. 4

Снимка: Kerem Uzel/Bloomberg

Очаква се глобалният дълг да нарасне до рекордните 277 трлн. долара до края на годината, тъй като правителства и компании продължават да харчат в отговор на пандемията от COVID-19, съобщава Институтът за международни финанси (IIF) в публикуван в сряда доклад, цитиран от Ройтерс.

IIF, сред чиито членове са 400 банки и финансови институции в цял свят, съобщи, че дългът вече е нараснал с 15 трлн. долара тази година и е достигнал 272 трлн. долара до септември. Правителствата, предимно от развитите пазари, са отговорни за близо половината от ръста.

Общият дълг на развитите пазари е скочил до 432% от БВП през третото тримесечие спрямо около 380% в края на 2019 г. Съотношението между дълга и БВП на страните с нововъзникваща икономика достига близо 250% през третото тримесечие, а в Китай – 335%, а за годината съотношението се очаква да достигне около 365% от глобалния БВП.

„Съществува значителна несигурност как глобалната икономика може да намали дълга си в бъдеще без значителни негативни последици за икономическата дейност“, посочва IIF в доклада.

Общият дълг на САЩ е напът да достигне 80 трлн. долара през 2020 г., което е ръст спрямо 71 трлн. долара през 2019 г., информира IIF. Дългът в еврозоната е нараснал с 1,5 трлн. долара и е достигнал 53 трлн. долара до септември.

Сред развиващите се икономики Ливан, Китай, Малайзия и Турция регистрират най-голям ръст на дълга на нефинансовия сектор от началото на годината.

Намаляващите приходи на правителствата на страните с нововъзникваща икономика правят изплащането на дълга „много по-тежко“ дори при рекордно ниските лихви по кредитите в света.

До края на следващата година ще настъпи падежът по облигации и синдикирани заеми на нововъзникващи икономики на стойност около 7 трлн. долара, около 15% от които са деноминирани в американски долари, отбелязва IIF.

Миналия месец представители на Г-20 се договориха да удължат замразяването на обслужването на дълга по официални двустранни дългови плащания до първото полугодие на 2021 г. и съобщиха, че ще обмислят ново шестмесечно удължаване през април.

Според прогнозите глобалната икономика ще се свие с 4,4% тази година и ще нарасне с 5,2% през 2021 г., тъй като пандемията наложи блокади и ограничения на пътуванията, които натежават върху брутния вътрешен продукт, сочат данни на Международния валутен фонд.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:38 | 12.09.22 г.
fallback