В момента Турция се нуждае от координирана политика на централната банка по отношение на лихвените проценти и намаляване на политическото напрежение. Това заяви Красимира Паунина, изпълнителен директор на Селект Асет Мениджмънт, в предаването „ В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
"Покупателната способност на турската лира спада и това е резултат от политическите действия на президента Реджеп Ердоган по отношение на Франция и политиката на централната банка", заяви гостът. По думите на Паунина много трудно можем да кажем, че е в момента се забелязва контролирано обезценяване.
„Заявката, която от Турската централна банка дават, е за подкрепа на икономиката, но чрез действията си в момента създават дисонанс и това се приема негативно от икономическите субекти“, коментира Паунина.
Според нея най-силен в момента ще бъде ефектът върху инфлацията, като тя очаква прогнозите, които централната банка ще публикува през тази седмица, да бъдат за 10-11%.
Паунина също така заяви, че повечето анализаторите очакват до края на годината ръстът на потребителските цени в Турция да достигне 13%.
"В тези условия е много важна политиката на централната банка, като са необходими строго координирани действия по отношение на лихвените проценти", заяви Паунина.
„Това, което ме притеснява, е политическият отзвук от действията на Ердоган в момента. Не е полезно в такава икономическа обстановка да се реагира така, тъй като това влошава имиджа на Турция на международните пазари“.
Според Паунина изтичането на капитал може да бъде спряно чрез действия в три аспекта. Първият е единна политика на централната банка, която да гарантира, че институцията разполага с достатъчна ликвидност. Вторият е политическа предсказуемост или поне да не се влиза в остри конфликти. И третият са ефективни и навременни стимули за бизнеса.
„Тъй като рисковете са високи, трябва да се подхожда изключително дефанзивно“, каза гостът.
Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.