Двама академици от университета в Стандфорд - американците Пол Милгръм и Робърт Уилсън, са носителите на Нобелова награда за икономика през тази година заради подобрения в теорията на търговете и откриване на нови формати на наддавания, съобщи Шведската кралска академия.
Тазгодишните лауреати са проучили как работят търговете и са използвали своите наблюдения, за да проектират нови аукционни формати за стоки и услуги, които са трудни за продажба по традиционен начин, като радио честоти. Техните открития са облагодетелствали продавачите, купувачите и данъкоплатците по целия свят, съобщават организаторите.
Уилсън е разработил теория за търгове на обекти с обща стойност - стойност, която предварително е неясна, но в крайна сметка е еднаква за всички. Примерите включват бъдещата стойност на радиочестотите например. Уилсън показва защо разумните кандидат-купувачи са склонни да правят оферти под собствената си най-висока оценка на общата стойност: те се притесняват от т. нар. "проклятие на победителя" - тоест от плащането на твърде висока сума и впоследствие загуба.
Милгръм формулира по-обща теория за търговете, която позволява не само общи стойности, но и частни, които варират в зависимост от кандидатите. Той анализира стратегиите за наддаване в редица добре известни аукционни формати, демонстрирайки, че форматът ще даде на продавача по-високи очаквани приходи, когато кандидатите научат повече за приблизителните стойности на другите оферти по време на наддаването.
Преди година в категорията бяха отличени тримата икономисти Абхиджит Банерджи, Естер Дюфло и Майкъл Кремър - за своите заслуги в борбата срещу глобалната бедност. Дюфло е едва втората жена и най-младият човек, спечелил наградата за икономика, която съществува от половин век.
Тържественото връчване на всички награди традиционно се провежда на 10 декември, годишнината от смъртта на дарителя на наградата Алфред Нобел. Заради пандемията наградните церемонии в Осло и Стокхолм през декември ще са скромни. Банкетите бяха отменени, а лауреатите за медицина, физика, химия, литература и икономика ще получат отличията си у дома, а не в Стокхолм.