Правителствата трябва да увеличат публичните инвестиции, за да стимулират икономиките си след големите сътресения от коронавирусната пандемия, препоръча Международният валутен фонд (МВФ), цитиран от CNBC.
Световната икономика пострада тежко от здравната криза, като секторът на услугите замръзна, много хора се страхуват за работното си място, а дълговите нива на правителствата растат.
МВФ прогнозира през юни свиване с 4,9% на глобалния брутен вътрешен продукт за 2020 г., но спадът може да е още по-голям, тъй като много правителства трябва да се справят с втора вълна на заразени. МВФ призовава правителствата да увеличат публичните инвестиции, за да помогнат за възстановяването на икономиката и създаването на работни места.
„За развитите и нововъзникващи пазарни икономики… увеличаването на публичните инвестиции с 1% от БВП ще създаде директно 7 млн. работни места и между 20 и 33 млн. работни места като цяло, когато се вземат предвид индиректните макроикономически последици“, отбелязва фондът в глава от новия си шестмесечен доклад за икономическите тенденции в Европа (Fiscal Monitor).
Изчислявайки „умножаващите ефекти на публичните инвестиции“ в периоди на висока несигурност, МВФ пише, че повишаването им с 1% от БВП „може да засили доверието във възстановяването и да увеличи БВП с 2,7%, частните инвестиции - с 10%, а заетостта - с 1,2%“ след две години, „ако инвестициите са с високо качество и ако съществуващото бреме от държавен и частен дълг не отслаби реакцията на частния сектор на стимулите“. Когато правителствата увеличават публичните си инвестиции, те сигнализират „ангажимента си към растежа и стабилността“ и обикновено стимулират и частните инвестиции, допълва МВФ.
За страни с лесен достъп до финансиране „заемането на средства за финансиране на публични инвестиции с добро качество ще бъде ефективна стратегия, защото глобалният спад на лихвените проценти зададе по-нисък праг за право на достъп до средства за инвестиционни проекти“, пише МВФ.
Страни, които се затрудняват да заемат средства, трябва да планират постепенно повишаване на публичните инвестиции и може да се наложи да преразпределят настоящи разходи или да намират нови източници на приходи, отбелязва институцията, ръководена от Кристалина Георгиева.
Къде трябва да отиват средствата?
МВФ предлага повече пари да отиват за здравеопазване, социални жилища, дигитализация и опазване на околната среда.
Фондът допълва, че инвестирането в дигитална инфраструктура ще бъде от основно значение, така че правителствата могат да насърчават социалното дистанциране, като в същото време стесняват дигиталното разделение в обществата си.
„Дори със социалното дистанциране публичните инвестиции са осъществими и могат да бъдат реализирани бързо, ако правителствата предприемат четири стъпки“, пише МВФ.
Те включват незабавно инвестиране в поддръжка, преглед и рестартиране на обещани проекти, ускоряване на проекти в етап на реализация, за да заработят през идните две години и стартиране на план за нови проекти в съответствие с приоритетите след кризата.