Поведението на турския президент Реджеп Ердоган свидетелства за тестване на границите на търпение на Европейския съюз (ЕС), коментира журналистът Мехмед Юмер в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"Върховният представител на ЕС за външната политика Жозе Борел изтъкна интересна теза, че в отношенията между Турция и ЕС се стига до кръстопът. Важно е в каква посока ще се насочи Турция, за да стане ясно как ще продължат нещата", посочва Юмер.
По думите на журналиста Русия, Китай и Турция са държави, които възраждат своето имперско самочувствие.
Юмер изтъкна, че за първи път се проявява тезата за "Синьо отечество".
"Преди Турция не предприемаше действия, противоречащи на външната политика на ЕС. Тя спази до голяма степен критериите на Копенхаген", посочва още журналистът.
Според него е притеснително да се поставят под съмнение клаузите на Лозанския договор относно обхвата на проучванията на Турция до 3 мили.
"След 1974 г. Турция не излиза от Северен Кипър, а виждайки това обстоятелство, Гърция започва да въоръжава тези острови", коментира още Юмер.
Той твърди, че Анкара е използвала София като мост към Брюксел.
По думите му е интересен въпрос как турските анализатори гледат на Франция в този регион - действията на френския президент Еманюел Макрон според него може да са заигравка, а може и да печели дивиденти. "Но Ердоган реагира остро", убеден е Юмер.
"Турция не е в добра икономическа ситуация, за да преосмисли кардинално политиката си. След опита за преврат през 2016 г. пронатовските генерали бяха вкарани в затворите. Сега имо по-силно крило, което надделява в армията, и то е проевразийско настроено. Този вектор ще бъде решаващ за турската вътрешна политика", заключа Юмер.