Научно изследване в Мюнхен показа, че антителата срещу коронавирус остават в тялото само няколко месеца, което намалява надеждите за ефективна ваксина или за продължителен имунитет, съобщава БТА.
Тестовете на пациентите в мюнхенската клиника „Швабинг“ разкриха значително намаляване на броя на неутрализиращите антитела в кръвта, каза Клеменс Венднер, старши консултант в отделението по инфекциозни болести.
"При четирима от девет пациенти виждаме спад на неутрализиращите антитела в много специалния тест, който може да се прави само в лаборатория с висока сигурност. Можем само да предполагаме за степента, в която това ще се отрази на продължителния имунитет и върху стратегиите за ваксинация, но това трябва да се наблюдава отблизо в развитие".
Резултатите предполагат, че оздравели пациенти могат да се заразят с вируса. За да бъде потвърдено това, са необходими допълнителни изследвания, добави Венднер.
Имунната реакция в организма се изгражда от В-клетки, които отделят антитела, и Т-клетки, които могат да разпознаят и убият познати антигени. И двата вида клетки са важни за продължителния имунитет.
Изследването на германските учени е в съзвучие с резултатите на други екипи по света.
Китайски специалисти съобщиха в списание Nature, че наличието на антитела срещу коронавируса в кръвта намалява рязко след два месеца. Това важи особено за пациенти без симптоми, които произвеждат по-малко антитела.