Икономическата криза, предизвикана от пандемията от коронавирус, може да тества общите ресурси на Международния валутен фонд на стойност 1 трлн. долара, „но все още не сме стигнали дотам“, заяви управляващият директор на финансовата институция Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс.
Според нея вече е ясно, че икономическото възстановяване ще трябва да стане без медицински пробив при откриването на ваксина срещу вируса, като патогенът ще запази своето широко присъствие в глобален план.
Страните членки на МВФ са готови да предоставят повече подкрепа на Фонда, ако е необходимо, изтъкна Георгиева.
Фондът понижи прогнозите си за световната икономика, опустошена от коронавируса, и вече очаква значително по-дълбока рецесия и по-бавно възстановяване, отколкото преди само два месеца. МВФ очаква глобалният брутен вътрешен продукт да се свие с 4,9% тази година, което е над очакванията за 3% през април. За 2021 г.. В същото време институцията предвижда ръст от 5,4% спрямо 5,8% преди два месеца.
„Все още имаме на разположение около три четвърти от капацитета си за кредити“, заяви Георгиева, добавяйки: „Не бих отрекла, че може да дойде време, когато ще се тестват ресурсите на МВФ, но това време още не е дошло“.
Що се отнася до възможността за допълнителни ресурси, директорът на МВФ изтъкна: „Нашите членове ни казват: „Всичко е на масата. Идвайте при нас, ако трябва да направите нещо повече, ние ще ви подкрепим“.
МВФ е изразходвал за кратко време около 100 млрд. долара спешно финансиране като също така е предоставил заеми и безвъзмездни средства на 72 държави само за седем седмици, припомни Георгиева.
В разгара на пандемията през април МВФ прогнозира, че икономическата активност може да не се възстанови до края на следващата година.
Към днешната дата броят на заразените с коронавирус в глобален мащаб надхвърля 9,7 млн. души, като починалите вследствие на инфекцията наближават 500 хил. случаи.