fallback

Тежката суша ще превърне Северна Африка в най-големия вносител на зърно в света

Реколтата в региона се влошава, а потреблението на трайни храни, приготвени от пшеница, расте

19:00 | 10.06.20 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Очаква се една от най-тежките суши за четири десетилетия да превърне Северна Африка в най-големия вносител на зърно в света, пише Bloomberg.

Оскъдният дъжд в средата на април влошава перспективите пред реколтата в Мароко. Реколтите в съседните страни също се влошават.

Проблемите със снабдяването с пшеница от местни източници може да доведе до ръст на вноса в региона от 7,4% до рекордните 29,7 милиона тона през годината, която започва от юли, прогнозира американският департамент по земеделие.

„Зърнопроизводителите в нашата област са изправени пред много трудности,“ казва Фати Хамди, който отглежда зърно във ферма в северозападен Тунис. Той очаква местната реколта да бъде с 30% по-ниска спрямо предходната година.

Египет, най-големият купувач на пшеница в света, проведе първия си търг за сезон 2020 – 2021 г. миналата седмица. Търсенето там е по-стабилно от останалата част от региона, която има по-малко напояване и по-волатилни реколти.

Мароко може да закупи рекордните 5,8 милиона тона чуждестранна пшеница и вече предприема стъпки за освобождаване на вноса от данъци до края на 2020 г. Това съвпадна с усилията на частните вносители да удвоят запасите от пшеница до шестмесечните нужди на страната от октомври.

Сушата е толкова лоша, че посевите са в критично състояние, според Средиземноморската информационна мрежа за селскостопанския пазар.

Закупуването на зърно в Тунис може да нарасне с една трета до 2,5 милиона тона след свиването на реколтата, според Тауфик Саиди, генерален директор на националния офис за зърнени култури.

САЩ очакват завишени покупки и от Алжир, както и от Либия.

Икономическото въздействие на пандемията от коронавируса е основен фактор, който помрачава търсенето. Алжир обеща да намали вноса на храни, тъй като падащите цени на петрола свиват приходите от износ. Блокираният туризъм също ограничава консумацията.

Покачва се обаче потреблението на дълготрайни изделия от пшеница, като брашно, кус кус и други макаронени изделия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:35 | 12.09.22 г.
fallback