fallback

Светът ще спести до 23 млрд. долара от мрежови разходи чрез ВЕИ

През 2021 г. до 1200 GW от съществуващия въглищен капацитет може да се окаже по-скъп за експлоатация, отколкото разходите за нови соларни мощности

20:50 | 02.06.20 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Светът може да спести годишно до 23 млрд. долара от мрежови разходи като използва слънчева и оншорна вятърна енергия, за да замени най-скъпите въглищни електроцентрали с капацитет от 500 гигавата, ситуирани предимно в Китай, Индия, Украйна, Полша, Южна Корея, Япония, Германия и САЩ, съобщава Ройтерс, позовавайки се на доклад на Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA).

Според агенцията намаляването на разходите за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) бележи повратен момент в глобалния преход към нисковъглеродна енергия, тъй като новите мощности на слънчева и вятърна енергия се изграждат с по-малко средства в сравнение със съществуващите въглищни електроцентрали. 

Атрактивните цени на ВЕИ, свързани с производството на енергия от изкопаеми горива, могат да помогнат на правителствата да започнат и осъществят „зелено“ икономическо възстановяване от сътресенията, свързани с разпространението на коронавируса, изтъкват от агенцията.

„Стигнахме до важна повратна точка в енергийния преход“, заяви генералният директор на IRENA Франческо Ла Камера.

Въпреки че учените посочват, че светът трябва да се насочи към много по-бърз преход, за да смекчи въздействието от изменението на климата, годишният доклад на базираната в Абу Даби агенция показва, че вятърната и слънчевата енергия стават все по-конкурентни по отношение на цените.

Повече от половината от добавения капацитет на ВЕИ през 2019 г. отчита по-ниски разходи за електроенергия от най-евтините нови въглищни централи, констатира докладът на IRENA.

Резултатите от търговете също предполагат, че средните разходи за изграждане на нови соларни и оншорни вятърни мощности са достигнали ниво, което е значително по-ниско от разходите за изграждане на нови въглищни електроцентрали, което допринася към тласъка за постепенно загърбване на електроенергията, произвеждана от изкопаеми твърди горива.

Подобен преход би намалил и количеството на глобалните емисии на въглероден диоксид с около 5% от обема на емисиите от 2019 г.

Според IRENA през следващата година до 1200 гигавата от съществуващия въглищен капацитет може да се окаже по-скъп за експлоатация, отколкото разходите за изграждане на нови соларни паркове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:08 | 14.09.22 г.
fallback