Коронавирусната пандемия удря младите хора „по-тежко и по-бързо от всяка друга група“, показват данни на Международната организация на труда, цитирани от Bloomberg.
Повече от един на всеки шест души от тази група е прекъснал работа от началото на кризата, подчертавайки рисковете за младите, които често работят без официални договори, за по-ниско заплащане и в рискови сектори като търговията на дребно.
„Пандемията нанася троен удар по младите хора“, се казва в доклад на организацията от сряда. „Не само че тя унищожава тяхната заетост, но също така пречи на тяхното образование и обучение, поставяйки големи препятствия по пътя им към навлизането на трудовия пазар или прехвърлянето от едно работно място на друго“, се казва още в доклада.
Само в САЩ безработицата при младите мъже на възраст между 16 и 24 г. е скочила от 8,5% на 24% в периода между февруари и април. При младите жени процентът е още по-голям – от 7,5% на почти 30%. Подобна е тенденцията и в страни като Канада, Китай, Австралия и др.
Младите хора, които тепърва навлизат на трудовия пазар, може да понасят последствията с години, тъй като за тях е по-трудно да намерят работа или трябва да започнат такава, която не отговаря на образованието им.
„Дълготрайна загуба на заплата е вероятно да изпитат големи групи млади хора, които имат лошия късмет да завършат средното си образование или университета в академичната 2019-2020 г.“, посочва докладът.