Катар, най-големият износител на втечнен природен газ в света, продава еврооблигации, за да подкрепи своите финанси на фона на глобалната тенденция кредитополучателите да издават дългови книжа, с което да омекотят негативните ефекти от разпространението на коронавируса и сътресенията на световните пазари през миналия месец, съобщава Bloomberg.
Монархията в Персийския залив, оценена от S&P Global Ratings с рейтинг от AA-, предлага 5-, 10- и 30-годишни облигации, като има за цел да набере повече от 5 млрд. долара, посочват източници, запознати с въпроса, поискали да запазят анонимност.
Правителството предлага богата премия на вече издадените облигации, като определената доходност е 4,05% за книжата с падеж през 2048 г. Израел, която е оценена по същия начин от S&P, издаде облигации на обща стойност 5 млрд. долара през изминалата седмица, която включваше 30-годишна порция с лихвен процент от 3,875%.
"Катар е с оценка два пъти „А“ и сега предлага доходност, за която можехме само да мечтаем само преди няколко месеца", споделя Карл Вон, ръководител в Avenue Asset Management Ltd..
5-годишният транш разполага с насока за първоначален спред от 335 базисни пункта върху американските държавни ценни книжа, което би се равнявало на доходност от приблизително 3,85%. 10-годишните облигации са с насока от 340 базисни пункта.
Продажбите на държавни дългови инструменти се възобновяват след разпространението на коронавируса и понижаването на цените на петрола през март, а много от страните в региона вече предприемат подобни стъпки.
Панама емитира дълг за 2,5 млрд. долара, докато Индонезия набра 4,3 млрд. долара в понеделник по време на най-голямото предлагане на страната до момента.
„Катар предлага сочни спредове и за трите транша“, коментира Чираг Доши, главен инвестиционен директор на Qatar Insurance Company в Доха, който вероятно ще купи облигации от страната. „Очаква се изданието да генерира благоприятно търсене и ще отвори вратата за повече продажби на облигации в региона“.
Блокадите, свързани с COVID-19, затрудняват повечето икономики в Персийския залив. Цените на газа са тясно обвързани с цените на петрола, които намаляха почти наполовина през тази година, след като пропадна споразумението на ОПЕК+ за ограничаване на петролните доставки.