fallback

Коронавирусът направи „лоша услуга“ на демокрацията

Много автократични лидери по света имат шанса да се възползват от създалото се положение на необходимост от ограничаване на правата на човека

16:40 | 29.03.20 г. 5

Тъй като голяма част от света е затворена, коронавирусната пандемия се превърна в повод за ограничаването на личностните свободи навсякъде. На повечето места тя се използва и като извинение за отслабването на демократичните институции и налагането на авторитарен подход, който може да продължи и след като настоящата здравна криза отмине, пише The Wall Street Journal.

По-рано този месец в Русия президентът Владимир Путин прокара през парламента премахване на лимитите за периода, в който той може да остане на власт. Това се случи във времена, в които страхът от коронавируса завладя обществото, правейки невъзможни протестите срещу конституционните промени.

В Боливия временното и неназначено чрез избори правителството отложи президентските избори, насрочени за май. В Унгария премиерът Виктор Орбан се придвижи напред законодателството, което ще му позволи да управлява с укази и да се преследват хората, разпространяващи “лъжи”. 

В Израел партията на премиера Бенямин Нетаняху използва кризата около коронавируса тази седмица, за да спре опозицията, която спечели мнозинство на изборите през март, от поемането на контрол върху процесите в парламента. Отделно решение на израелското правителство да преустанови временно дейността на съдилищата също попречи на корупционния процес срещу Нетаняху, който трябваше да започне на 17 март.

“За политиците по света с авторитарно мислене коронавирусната криза се превърна в дар”, заяви Кати Пири, представител на Дания в Европейския парламент, родом от Унгария.

“Тези хора никога не оставят добра криза пропиляна”, заяви още тя. Според нея, имайки се предвид тревожността на  обществата в много поляризираните страни, в момента всичко е възможно.

Разпространението на коронавирусната пандемия, което само през последните 2 седмици уби хиляди хора в Европа и САЩ, вече доведе до безпрецедентни рестрикции на фундаменталните свободи в голяма част от Западния свят.

Следвайки китайския подход за овладяване на заразата чрез преустановяване на обществения живот, Италия и други европейски държави, както и някои местни правителства в САЩ, забраниха на гражданите да излизат от домовете си, освен когато това не касае базови нужди.

Проблемът, разбира се, е, че коронавирусната пандемия избухна в света във времена, в които демокрацията вече беше подложена на атаки - както заради възхода на авторитарните лидери от Филипините през Турция до Бразилия, така и заради китайските усилия страната да се представи като алтернативен модел на западния либерален ред.

Цялата статия може да прочетете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:47 | 12.09.22 г.
fallback