След 12 години дискусии и преговори, Обединените арабски емирства (ОАЕ) най-накрая получиха зелена светлина за експлоатацията на първата ядрена централа в арабския свят. Атомната електроцентрала в Барака ще гарантира, че ОАЕ ще се присъединят към клуба от само 30 държави по света, които разполагат с ядрени мощности, пише Кати Бъртан за Geographical.
ОАЕ се превръщат и в първата страна, която ще се присъедини към "ядрения клуб" за последните тридесет години, след като през 1990 г. Китай направи това.
Властите твърдят, че произведената от ядрената централа електроенергия ще възлиза на 25 на сто от енергийните нужди на страната. Финансирането идва от ОАЕ и Южна Корея.
Матю Бън, експерт по ядрена енергия, обяснява, че ОАЕ са осъществили проверките за сигурност и са се съгласили на редица условия, за да реализират своите ядрени мечти.
"ОАЕ предприеха, смятам, един доста отговорен подход", смята Бън. „По същество те осъзнаха, когато се заеха с това, че ще бъдат първата арабска държава с ядрена енергия и това ще изнерви хората. Затова решиха да се подпишат на всяка международна конвенция, която съществува“, подчерта експертът. По-специално страната сключи правно обвързващо споразумение със САЩ, като се съгласи никога да не започва процес на обогатяване на уран или преработка на плутоний - двете технологии, които са ключови за производството на ядрена бомба.
Въпреки това все още циркулират притеснения относно безопасността, както и за опазването на околната среда и работната ръка. Макар типа реактори, които се изграждат, да не работят с материал, който би могъл да бъде използван за направата на ядрена бомба, остава опасението, че терористите могат да саботират централата. И въпреки предоставените уверения, едно ядрено съоръжение в Арабския полуостров повишава спектъра на ядреното оръжие в региона. Макар ОАЕ да се ангажират никога да не преследват подобна цел, „в по-широкия Близък изток, не всички са готови да поемат този ангажимент“, смята Бън.
Междувременно саудитците заявиха, че ще построят няколко атомни електроцентрали за енергийни цели, въпреки че все още не са започнали строителство им и не са подписали никакви договори. Те не желаят да предоставят гаранциите, които ОАЕ даде.
Остава и въпросът защо толкова богати на петрол и природен газ държави биха искали ядрена енергия. От ОАЕ казват, че искат да изнася добития петрол и природен газ, за да печелят пари, и да използват нещо друго за производство на битова електроенергия. Но те не хвърлят яснота защо страната се спира върху ядрената енергия, а не върху соларните паркове например, където цените за производство, за разлика от тези при ядрената енергия, падат.
За Бън това отчасти се дължи на идеята на ОАЕ да придобие статут на страната от "ядрения клуб", както и на желанието на емирствата да се насърчи обучението на местни специалисти в сферата на ядрената наука.