Страните от Г-20 възнамеряват да инвестират 5 трлн. долара в световната икономика, за да се противопоставят на социалните, икономическите и финансовите последици от пандемията на коронавируса, предава AFP.
Държавните и правителствените ръководители на 20-те най-големи индустриализирани и нововъзникващи страни проведоха видеоконференция и в изявление след това поясниха, че общата борба срещу вируса е "наш абсолютен приоритет". Животът трябва да бъде защитен, а работните места и просперитета - да бъдат осигурени.
Държавите също така обещаха да работят с международни организации като Световната здравна организация (СЗО) и Международния валутен фонд (МВФ), за да осигурят "стабилен" финансов пакет.
Всички са решени да възстановят доверието, да осигурят финансова стабилност и отново да засилят икономиката. Всички държави трябва да бъдат подпомагани, особено най-слабите, се казва в изявлението. Предисторията на решението - опасението, че през следващите седмици вирусът ще се разпространи и в по-бедните страни по света - много от които нямат функционираща здравна система.
Преди срещата на върха Международният валутен фонд и Световната банка се договориха да преценят за Г-20 кои страни вече не могат да поемат дълговете си и спешно се нуждаят от финансова помощ. Директорът на МВФ Кристалина Георгиева заяви, че фондът е готов да предостави общия си кредитен капацитет от 1 трилион долара. По-рано тя каза, че МВФ очаква поне толкова дълбока рецесия, колкото по време на финансовата криза през 2008 г.
Понастоящем председателството на Г-20 се осъществява от Саудитска Арабия. Ето защо крал Салман действа като домакин на видеоконференцията и в началото ѝ призова за съвместни усилия при изследване на ваксина.
В конференцията участваха, наред с други, американският президент Доналд Тръмп, неговият китайски колега Си Дзинпин, руският президент Владимир Путин и канцлерът на Германия Ангела Меркел. Ваксините и диагностичните процедури са приоритет
Публикуваното по-рано изявление показва, че Г-20 са постигнали съгласие по някои конкретни стъпки. Те възнамеряват да разширят производствените си мощности за медицински консумативи с цел да се гарантира, че „където и да са най-необходими, тези стоки са достъпни, балансирани и достъпни възможно най-бързо“.
В допълнени, държавите искат да се координират по-силно, също и с частния сектор, "така че диагностичните процедури, антивирусни лекарства и ваксини да могат да бъдат разработени, произведени и разпространени бързо, ефективно, безопасно, справедливо, по достъпен начин".
Г-20 демонстрират дълбока загриженост за „сериозните рискове“, особено за развиващите се страни, Африка и малките островни държави, „а също и за особения риск, на който са изложени бежанците и разселените лица“. Укрепването на здравната система в Африка е "много важно за устойчивостта на глобалното здраве". "Готови сме да мобилизираме средства за политики за развитие и хуманитарни мерки", заявиха още държавите от Г-20.
P { margin-bottom: 0.08in