Редица държави от Близкия изток и Централна Азия са поискали финансова помощ от Международния валутен фонд (МВФ), за да се справят с негативните ефекти от разпространението на коронавируса, съобщава Ройтерс.
Очаква се Киргистан да бъде първата страна в региона, която ще получи подкрепа от фонда.
Правителствата не бива да пестят разходи за подпомагане на техните здравни системи и за укрепване на мрежите за социална сигурност въпреки свитите им бюджети, написа Джихад Азур, директор на отдела за Близкия изток и Централна Азия към МВФ.
„Отговорите на икономическата политика трябва да бъдат насочени към предотвратяване на развитието на пандемията – от временна криза в здравеопазването в продължителна икономическа рецесия с трайни загуби от благосъстоянието на обществото чрез увеличаване на безработицата и фалити“, предупреди Азур.
Според него централните банки трябва да са готови да предоставят ликвидност на банките, особено за подпомагане на кредитирането на малките и средни предприятия (МСП), докато конвенционалните фискални мерки за подкрепа на икономиката - като например разходите за инфраструктура - могат да бъдат обмислени, след като кризата започне да се разсейва.
МВФ заяви, че работи за ускоряване на одобрението на исканията за спешно финансиране в региона, като тази седмица ще бъде разгледано първо изплащане за Киргистан.
По думите на Азур пандемията се е превърнала в най-голямото краткосрочно предизвикателство в региона, след като е засегнала близо три четвърти от страните там.
Крехките и разкъсвани от конфликти държави като Ирак, Судан и Йемен са изправени пред особено тежко предизвикателство.
Според базиран от Вашингтон кредитор регионът е изправен пред едновременни шокове поради свиването на търговията, спада на вътрешното и външното търсене, прекъсванията в производството и затягащите се финансови условия.
Износителите на петрол са изправени пред допълнителния шок от понижаването на цените на суровината, след като Саудитска Арабия и Русия започнаха война за пазарен дял след краха на преговорите във Виена за допълнителни съкращения в добива.
По-ниските приходи за износителите на петрол биха оказали натиск върху техните бюджети, "прехвърляйки се върху останалата част от икономиката", предупреди Азур.
Туризмът е силно засегнат в онези страни, където той играе важна роля за икономиката, като Египет и Обединените арабски емирства (ОАЕ).