Световният флот от атомни електроцентрали остарява. От 447 реактора, работещи към януари 2020 г., 306 от тях, или близо 70%, са на възраст 30 години или повече. Общо 25% са минали 40 години експлоатация, пише Денис Юрчак за Energy Post.
Средната продължителност на активния живот на един реактор може да се поддържа 60-80 години. Това включва 50-100% удължаване на първоначалния експлоатационен живот.
След като реакторът достигне края на живота си, той трябва да бъде изведен от експлоатация. Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) около 200 търговски реактора трябва да бъдат затворени между 2020 г. и 2040 г. Отделно от това 182 реактора вече са в процес на спиране. Това означава, че между 200 и 400 търговски и изследователски реактори трябва да бъдат изведени от експлоатация през следващите 20 години.
Световната ядрена асоциация (WNA) съобщава, че до 2035 г. обемът на пазара за извеждане от експлоатация на ядрена енергия ще достигне 111 млрд. долара. Най-малко 200 реактора ще бъдат изведени от експлоатация през следващите 30 години, а само 53 реактора се планират да бъдат изградени в рамките на същото време.
Световният парк от ядрени реактори е малко вероятно да надхвърли 500 броя до 2050 г. Разширяването на ядрената енергия ще зависи от усилията в борбата с изменението на климата. Докато бъдещето на ядрената енергетика е несигурно, пазарът за извеждане от експлоатация ще расте.
Карта на глобалния пазар
Глобалното търсене на услуги за извеждане от експлоатация ще бъде оформено от извеждането от експлоатация в Европа (без Русия, която е изолиран, монополизиран от държавата пазар), Северна Америка (САЩ и Канада) и Североизточна Азия (Япония и Южна Корея).
Страните от Централна, Източна и Западна Европа заедно имат 104 реактора в процес на спиране, което е 61% от общия брой в света. Общо 150 експлоатационни реактора в Европа вече са надхвърлили 40 години.
Европа
Няколко европейски държави провеждат политиката на постепенно прекратяване на ядрената дейност. Германия, Белгия и Испания имат за цел изцяло да прекратят ядрената енергия до средата на това или следващото десетилетие. Швейцария гласува за постепенно прекратяване на ядрената енергия на референдум през 2017 г. Подобно нещо се обсъжда и в Швеция.