Многополюсният свят не се организира около някакви ценности и принципи, а около старото класическо разбиране за доминация на силата и зоните на влияние. Има девалвация на международното право и нездравословно съперничество на сили. Това каза Здравко Попов, Институт за публична политика, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.
Гостът започна анализа си по темата за коронавируса, един от многобройните според него вируси, който не е страшно извънреден, но от друга страна, показва неподготвеност на нивото на международните организации и националните правителства за справяне с глобални рискове.
Попов уточни, че коронавирусът е тестван преди няколко години в институти във Великобритания и САЩ, може би и в Китай - т.е. е бил предвиден.
"Много активна е фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, те създадоха философска платформа, според която независимо от национална и регионални интереси, светът трябва да разбере, че има предизвикателства, включително дори тероризма и миграцията, които да инициират глобална солидарност", смята гостът.
"В контекста на мигрантската криза видяхме два модела на световен ред, които бяха сравнително рационални - конфронтационният модел между Изток и Запад по време на Студената война, който все пак имаше разумни механизми, удържали света да бъде предвидим. След като Студената война отмина, видяхме друг модел на световен ред, основно еднополюсен - имахме ясна победа на западен тип цивилизация, на либерална демокрация, но и той не се удържа дълго", обясни Попов.
Гостът изрази мнение, че разпадането на блоковата система и деколонизацията са създали условията за възникването на мултикултурализъм, и че "някой" трябва да организира това разнообразие.
Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.