fallback

Ангола: За Изабел Душ Сантуш – 2 млрд. долара, за жителите – 2 долара на ден

Бюджетният дефицит на африканската страна е 31 млрд. долара и дори да влязат парите на президентската фамилия, недостигът е 29 млрд. долара

14:41 | 30.01.20 г. 7

Историята на анголската фамилия Сантуш започва по време на гражданската война в Ангола, която трае 22 години и отнема над 1 милион жертви. Тогава Жузе Едуарду душ Сантуш и неговата партия създават олигархия – определен избран елит получава части от богатството на Ангола, а той като президент управлява страната 40 години. Неговата дъщеря Изабел Душ Сантуш натрупва богатство, което през 2013 година беше оценено на 2,2 млрд. долара. Тя стана известна през последните седмици, когато изтекоха над 715 хиляди документа, от които се вижда, че нейното богатство е натрупано от корупция по високите етажи и предоставяне на ексклузивни права до определени сделки.  Тези факти припомни в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Димитър Баларев.

„Ангола е изключително богата на природни ресурси, на петрол... Въпреки това една трета от населението ѝ живее под дефиницията на ООН за бедност, т.е. с под 2 долара на ден“, посочи той.

Баларев разказа, че през 2002 г. Изабел се жени за конгоански бизнесмен, който е известен с това, че е търговец на произведения на изкуството. „До 2003 г. тя получава значителни дялове в изключително важни индустрии на Ангола – от петрола до диамантите“, добави той.

Журналистът каза още, че през 2006 г. влиянието на Сантуш се разгръща до Португалия, където става мажоритарен собственик на някои банки и някои медии.

„Редица документи показват корупция в петролната индустрия, в диамантената индустрия, в телекомуникационния сектор и др.“, разкри Баларев.

По неговите думи на този етап в Ангола са предявени редица обвинения срещу Сантуш – за пране на пари, злоупотреби, измами, фалшифициране на подписи и пр. „Тя твърди, че това е политически ход на фона на предстоящите през следващата година избори“, каза журналистът.

Според Димитър Баларев в избухналия скандал най-лошото не е, че една държава е била ограбена и плячкосана от олигархията, нито западното влияние. „Лошото е, че през 2012 г. излезе доклад на Международния валутен фонд, който показа, че има дупка от 31 млрд. долара в държавните сметки на Ангола. Макар фамилията да върне активите, все пак остават още 29 млрд. долара“, посочи той.

Какви са измамите, с които се свързва името на жената, както и кои са компаниите, участвали в тях – вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:17 | 12.09.22 г.
fallback