fallback

ВР: Прибързаният енергиен преход може да струва скъпо на петролните компании

Изпълнителният директор на британската компания Боб Дъдли изрази надежда светът да се върне към една по-безопасна ядрена енергия

18:09 | 28.01.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Главният изпълнителен директор на британската петролна компания BP Plc Боб Дъдли предупреди най-големите компании в сектора, известни заедно като Big Oil (BP, Chevron Corp, Eni, ExxonMobil, Royal Dutch Shell и Total – бел.ред.), че прекалено бързата смяна на фокуса върху енергията чрез засилени инвестиции в нови технологии за борба с климатичните промени, крие риска от провал, който може да доведе до финансова катастрофа за петролната промишленост.

„Ако се насочите с твърде бързи темпове и се провалите, тогава може сами да се изхвърлите от бизнеса“, посочва Дъдли в подкаст на Columbia Energy Exchange, цитиран от Bloomberg. 

Петролните компании трябва да запазят силна финансова основа, за да могат да инвестират, когато се развият достатъчно новите технологии, добави още ръководителят на британската компания, който се очаква да напусне своя пост в рамките на седмица.

В началото на този век BP инвестира сериозни суми в соларните технологии само за да отпише голяма част от своите разходи.

„Ако разберем накъде са се насочили технологиите и инвестираме, най-доброто нещо, което може да направим стратегически, е да разполагаме със силни баланси. Когато стане наистина ясно, че някои технологии се предвижват бързо и ще бъдат печеливши, тогава ще можем да направим тази смяна“, добави той.

Ролята на Big Oil в енергийния преход

BP, ExxonMobil, Royal Dutch Shell Plc, Chevron и Total са „отговорни само за производството на около 8% от петрола по света. Ако всички бъдем изключени от бизнеса, петролът ще продължи да се произвежда“ от националните петролни компании и други страни, смята Дъдли.

Той споделя, че BP иска да бъде лидер в този преход и инвестира много в тази посока, насочвайки се към разработването на нови технологии и ограничаването на емисиите на парникови газове от собствените си операции.

Постигане на целите, очертани от Парижкото споразумение за климата

Според Дъдли осъществяването на плана за въглероден неутралитет не може да се извърши без въвеждане на цени на въглерода.

„Не знам как светът може да постигне целите на Парижкото споразумение без природния газ“, посочва Дъдли.

По неговите думи не бива да се смята, че чрез продажбата на „мръсните“ активи на други компании проблемът със замърсяването ще се реши.

„Възобновяемите енергийни източници са фантастични. Те са един от начините да постигне (прехода)“, коментира Дъдли.

Той се надява светът да се върне към ядрената енергия, но към такава, която да бъде по-безопасна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:52 | 14.09.22 г.
fallback