fallback

Кристалина Георгиева: Сделката между САЩ и Китай предлага път към мир

Търговското примирие е намалило с 0,3% цената за световната икономика, заяви управляващият директор на МВФ

20:40 | 22.01.20 г. 1

Миналата година 49% от централните банки в света са намалили лихвите общо 71 пъти, съобщи управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева на Световния икономически форум в Давос. Снимка: Jason Alden/Bloomberg

Подписването на първата фаза от търговската сделка между САЩ и Китай предлага „път към мир“, който подобрява перспективите пред световната икономика, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от CNBC.

Тази седмица фондът ревизира към понижение прогнозите си за ръста на световната икономика през 2020 г. до 3,3% спрямо предвижданите 3,4% през октомври 2019 г.

Георгиева обаче заяви по време на организиран от CNBC дискусионен панел в рамките на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, че търговското примирие е „намалило с 0,3% цената за световната икономика“.

Миналата седмица Вашингтон и Пекин подписаха частична сделка, която се подготвяше повече от 18 месеца, като междувременно двете най-големи икономики в света си наложиха мита върху вноса за милиарди долари.

Друга причина за оптимизъм е глобалното синхронизирано преследване на по-благоприятна парична политика, посочи Георгиева. 49 на сто от централните банки в света са намалили лихвите общо 71 пъти през 2019 г., давайки тласък с половин процентен пункт на растежа на световната икономика през миналата и тази година.

„Приключихме миналата година с ръст от 2,9%. Той щеше да е под 2,5%, което според преценката на МВФ означава рецесия, така че избегнахме това“, каза Георгиева в рамките на дискусионния панел.

„Разбира се, много централни банки остават без маневрено поле, не и тази в САЩ, но много други са в по-трудно положение и това помага“, допълни тя.

Георгиева каза още, че въпреки понижаването на прогнозите за тази година, световната икономика е достигнала най-ниското ниво по отношение на търговията и индустриалното производство.

„Намалихме прогнозата си от 3,4% на 3,3%, но това се дължи само на Индия, това е основната причина за понижението, както и безредиците в няколко страни. Останалият свят изглежда по-добре днес, отколкото през октомври“, отбеляза Георгиева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:58 | 13.09.22 г.
fallback