Дойде отново това време на годината, в което политици, банкери, активисти, журналисти и камери да се съберат на снежните върхове в Давос за Световния икономически форум.
Традиционно тази световна среща бива свързвана с образа на „богатите и успешните“, стереотипно и със сарказъм наричани „Хората от Давос“, но тази година икономическият форум по-скоро преминава под надслова „Всички от Давос“, предава CNBC.
Темата на форума тази година е много по-приобщаваща „Заинтересовани страни за един сплотен и устойчив свят“. Хедлайнерите включват президента Доналд Тръмп и канцлера Ангела Меркел плюс едно ново попълнение: Грета Тунберг, тийнейджърката активистка, пропътувала света през 2019 г., предупреждавайки за опасностите от изменението на климата.
Доклад за глобални рискове, публикуван от Световния икономически форум, гласи: „За първи път в 10-годишната история на проучването първите пет глобални рискове бяха екологични“.
Какво правят корпорациите?
През август миналата година от U.S. Business Roundtable публикуваха петиция за сътрудничество при предотвратяване на вредни за състоянието на климата компоненти на бизнеса, подписана от 181 изпълнителни директори на някои от най-големите американски компании, включително J. P. Morgan, Johnson & Johnson и Ford.
От Microsoft, технологичният гигант, който може да се похвали с печалби в размер на трилион долара, през миналата седмица обявиха плановете си да станат въглеродно отрицателни до 2030 г.. След това компанията планира да премахне целия си въглероден отпечатък, оставен от от създаването й през 1975 г. до сега. Това отличава гиганта от останалите корпорации, които досега са изразявали стремеж за намаляване на отделяния въглерод, но не са си поставяли „отрицателни“ въглеродни цели.
Изпълнителният директор на BlackRock, Лари Финк също привлече вниманието през миналата седмица, като обяви, че ще започне да насочва инвестициите си далеч от компаниите за изкопаеми горива. „Вярвам, че сме на ръба на фундаменталната промяна на финансите“, пише Финк. Един ход, който може да се определи като „сеизмичен“ за света на финансите.
А централните банки и политиците?
Освен големите влиятелни корпорации, централните банки също разглеждат включването на изменението на климата в своя икономически анализ. От 2021 г. Английската централна банка ще въведе стрес тест за изменение на климата в доклада си за финансова стабилност.
Европейската централна банка с Кристин Лагард начело също включи проблемите с изменението на климата в предстоящия си стратегически преглед.
През миналата седмица ЕС също публикува допълнителни подробности относно европейската си зелена сделка, представяйки план за привличане на 1 трилион евро частни и публични инвестиции в „чиста енергия“ през следващото десетилетие.
Едно е ясно: светлината на прожекторите сега е насочена към бизнес практиките на компаниите и много ключови играчи започват да разбират необходимостта от реформи.