Зеленият пакт е една много амбициозна програма на Европейския съюз. За това са необходими много ясен план и съответните инструменти. Добре е, че премиерът Бойко Борисов ще каже каква е позицията на България на форума в Давос, защото ние в България още не сме го чули. Не е ясно как България би понесла подобна трансформация. Това каза Ивайло Калфин, бивш вицепремиер, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
"При всички случаи ще е интересно да чуем българската позиция", посочи той.
Премиерът Бойко Борисов ще присъства на Годишната среща на Световния икономически форум в Давос, където ще засегне темата за предложения от Европейската комисия Европейски зелен пакт и борбата срещу климатичните промени.
В края на миналата година ЕК предложи Пакта, като по оценки за постигането на целите му в областта на климата и енергетиката за периода до 2030 г. ще са нужни 260 милиарда евро допълнителни инвестиции годишно. Той е пътна карта за постигане на устойчивост на икономиката на ЕС.
Годишната среща на Световния икономически форум в град Давос е 50-ата годишна среща на форума, като сред важните теми, по думите на Калфин, който бе и външен министър, са неразбирателствата между ЕС и САЩ за климата, преговорите между САЩ и Китай, темата, свързана с Brexit. "Едва ли ще има решение по тези въпроси в тези няколко дни", прогнозира той.
За задлъжнялостта, която също ще е тема, той коментира, че тя се поставя от доста време и "това може да доведе до криза. Откакто беше въведено еврото се взеха сериозни мерки да се намалят дълговете поне за страните в ЕС".
"Давос винаги се е свързвал с икономика, а сега и с климата. Геополитиката ще бъде свързана основно с това САЩ ще доведат ли до ново пренареждане", посочи той.
Облагането на големите дигитални компании се очаква да обсъдят Тръмп и Урсула фон дер Лайен в рамките на форума.
"ЕС има основание да търси начин да накара големите компании да плащат. Изследване преди години посочи, че 1 трилион евро от данъци годишно не се внасят в ЕС, а в офшорни зони". По думите му подобен вид данъци са ефективни, когато целият свят се ангажира с тях.
"Това трябва да се обсъжда на равнище ООН или ОИСР", каза още Калфин.
Световният политически и бизнес елит се събира на годишния икономически форум в швейцарския град Давос. Той се провежда за юбилейния 50-и път. Сред темите във фокуса на събитието тази година са неравенството и борбата с климатичните промени.
Американският президент Доналд Тръмп и много други световни лидери присъстват на икономическия форум. Мерките за сигурност са изключително засилени. Тази година срещата струва малко над 45 милиона долара.
Очакват се около 3000 участници във форума, сред които президентът на САЩ Доналд Тръмп, федералният канцлер на Германия Ангела Меркел и председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард. Министър-председателят Бойко Борисов също пристигна в Швейцария, където ще участва в Годишната среща на Световния икономически форум.
Още от разговора може да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.