fallback

Конференцията в Берлин събира на едно място враждуващите страни в Либия

За момента международната общност най-вероятно ще запази дистанция от по-сериозна намеса във вътрешните работи на северноафриканската страна, посочва комюнике

18:30 | 19.01.20 г.

Конференцията в Берлин за Либия, на която се събират освен някои от световните лидери, така и враждуващите политически фракции от северноафриканската страна, както и техните чуждестранни поддръжници, разглежда идеята за налагане на санкции срещу страни, заподозрени в нарушение на примирието, показва проект на комюнике, получено от CNN.

Срещата на върха бе свикана с цел да се запази крехкото примирие, подпомогнато от Русия и Турция, както и да се възобновят разговорите около потушаване на вътрешнополитическите размирици в Либия. 

Военните действия ескалираха през април миналата година, когато командващият Либийската национална армия фелдмаршал Халифа Хафтар започна поход срещу столицата Триполи, където управлява признатото от ООН правителство, водено от Файез ал-Сарадж. От началото на военните действия до днес са загинали хиляди, а около 150 000 души, предимно деца, са разселени из страната, според Детския фонд на ООН.

Преди старта на преговорите силите на Хафтар блокираха износа на петрол от ключовите пристанища на Либия, осакатявайки основния източник на доходи на страната в знак на протест срещу решението на Турция да изпрати войски, за да стабилизира базираното в Триполи правителство на националното споразумение (ПНС).

Преговорите, започнати от  Русия и Турция продължиха няколко дни, но Хафтар се оттегли от тях без да се стигне до примирие. Няколко дена по-късно военните действия в Либия бяха възобновени.

Хафтар и Сарадж участват на срещата на върха в Берлин, но няма да се срещнат лице в лице, посочва източник, запознат с темата пред CNN. Вместо това германският външен министър Хайко Маас ще играе ролята на посредник между двамата либийски лидери.

В комюникето се посочва желанието за ангажираност за „въздържане от намеса във въоръжения конфликт или във вътрешните работи на Либия“ , като документът настоятелно призовава всички международни участници да направят същото.

Премиерът на Великобритания Борис Джонсън заяви, че британските войски могат да бъдат разположени в Либия, за да наблюдават примирието, ако то бъде официално договорено. Той призова за прекратяване на насилието в Либия.

Германският канцлер Ангела Меркел покани френския президент Еманюел Макрон и руския президент Владимир Путин, чиито страни изразиха своята подкрепа за Хафтар. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган също присъства на срещата, като неговите симпатии са насочени към Сарадж.

От друга страна американският държавен секретар Майк Помпео също участва в дискусията, въпреки че политиката на САЩ по отношение на Либия остава неясна. Служител на американската администрация заяви, че Вашингтон препоръчват на всички страни да запазят дистанция и да не се намесват директно в ситуацията в Либия.

"Това е регионален конфликт, който се разширява и заприличва все повече на Сирия, поради което цялата общност, международната общност, се събира в Германия", заяви Помпео.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:46 | 06.09.22 г.
fallback