Турция е готова да разгледа възможността за изпращане на турски военни в Либия, ако подобна молба бъде отправена от Правителството на националното съгласие в Триполи. Това заяви днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган на пресконференция в Тунис, предадоха ТАСС и БТА.
"Ние никога не сме се намирали в друга страна без покана (от страна на властите на тази държава). Ако пристигне подобна покана, то ние ще я разгледаме", заяви турският президент, който пристигна днес на изненадващо посещение в Тунис.
Ердоган заяви още, че в момента в Либия се намират най-малко две хиляди бойци на частната руска военна компания "Вагнер". По думите на Ердоган в Либия присъстват също бойци от Судан, чиято численост надвишава 5 хиляди души.
Ръководителят на правителството на националното съгласие в Либия Файез ел Сарадж потвърди на 23 декември, че е поискал от Турция военна помощ. Подписаното през ноември турско-либийско споразумение за сътрудничество във военната сфера предвижда възможности за доставка на техника, оборудване и въоръжение за използване при наземни, морски и въздушни операции.
По-рано днес Ердоган и президентът на Тунис Каис Сайед обсъдиха необходимите стъпки за прекратяване на огъня в Либия, предадоха Ройтерс и ТАСС.
На съвместна пресконференция с Каис Сайед турският президент изрази увереност, че Тунис може да има "ценен и конструктивен" принос за постигането на стабилност в Либия. Ердоган се обяви за възможно най-скорошно прекратяване на огъня в Либия.
"Ние вярваме, че Тунис ще помогне за постигането на стабилност в Либия. Обсъдихме със Сайед стъпките, които можем да предприемем заедно, за да постигнем прекратяване на огъня в Либия и да се премине към политическо решение на конфликта. Негативният развой на събитията в Либия се отразява не само на страната, но и на съседите, на първо място Тунис", посочи Ердоган, цитиран от ТАСС.
В Либия в момента паралелно съществуват два органа на изпълнителната власт: международно признатото Правителство на националното съгласие на Сарадж и временният кабинет на Абдула Абдуррахман ат Тани, действащ в Източна Либия съвместно с парламента и поддържан от Либийската национална армия на маршал Халифа Хафтар.
На 12 декември Хафтар обяви, че неговите сили започват "решаващата битка за столицата". Командването на Либийската национална армия неколкократно е подчертавало, че ще се противопостави на всяка чуждестранна намеса във вътрешните работи на Либия и заплаши да потопи корабите и да свали самолетите с турска военна помощ.