Ако сте жена, която се чуди колко дълго ще трябва да чака докато получи равни икономически възможности със своите колеги от мъжки пол, то отговорът е повече от два века и половина. Това е поне нужното време според Световния икономически форум (WEF).
Ще са необходими 257 години за затварянето на икономическата пропаст между половете, посочват от WEF. Това е значително увеличение на срока спрямо прогнозираните 202 години през 2018 г.
Технологичните промени имат непропорционален ефект по отношение на дамите, тъй като жените имат по-голямо участие в секторите, ударени най-силно от автоматизацията, като търговията на дребно например. В същото време недостатъчно от тях са ангажирани с професии, където растежът на заплатите е по-голям, посочват от форума.
В същото време има значително неравенство при почни всички от най- бързо разрастващите се професионални сектори на бъдещето – по-малко дами работят в облачните изчисления, инженерството, събирането на данни и разработването на изкуствен интелект, както и при разработването на продукти.
„За да постигнем равенство през следващото десетилетие вместо през следващите два века, то ние ще трябва да мобилизираме ресурс, да фокусираме вниманието на лидерите и да се ангажираме с цели“, посочва Саадиа Захиди, ръководител на WEF Centre for the New Economy and Society.
От своя страна от форума се ангажират с това най-малко да удвоят настоящия процент дами участнички в годишната конференция в Давос до 2030 г.
Въпреки отразяването на отрицателната тенденция в доклада на WEF все пак има и положителни сигнали: пропастта между половете в глобален план – включваща здравеопазване, образование и политика, освен икономиката, се е подобрила благодарение до голяма степен на по-големия брой жени в политиката. Въпреки това прогнозата за затварянето й е след почти 100 години.
Въпреки всичко от WEF дават някои поводи за надежда за по-бърз напредък. В много държави освен повечето дами в политиката се наблюдава и по-голям брой жени на високопоставени длъжности. Така например във вторник в Кувейт постя на финансов министър пое Мариам ал Акийл, която е първата жена на тази длъжност в Персийския залив изобщо.