fallback

Путин: Някои страни от Източна Европа могат да обмислят излизане от Евросъюза

Неефективната икономическа политика на СССР доведе до крах в социалната сфера с последици в политическата, коментира разпада на Съветския съюз президентът на Русия

18:30 | 20.11.19 г. 23

Президентът на Русия Владимир Путин не изключи възможността страни от Източна Европа след няколко години да обмислят излизане от Евросъюза, предаде ТАСС. "Противоречията вътре в ЕС са се породили заради особеностите на разпределението на данъците, посочи той на днешното пленарно заседание на инвестиционния форум "Русия зове!".

Според него това става по начин, по който значителна част от данъчните средства на водещи страни от Европа отива в подкрепа на тези, които досега не са достигнали определено равнище на икономическо развитие и става дума за десетки милиарди евро.

“Към 2028 година някои страни от Източна Европа ще достигнат такова равнище на икономическо развитие, при което те ще престанат да получават грантове и различни видове подкрепа от европейския бюджет, а ще трябва да плащат така, както прави Великобритания. И не съм убеден, че няма да им дойде на ум, както стана със самата Великобритания, да излязат от ЕС”, прогнозира руският лидер.

Путин увери, че Русия е заинтересована да се запази Европейският съюз, за да има насреща "предсказуем, разбираем партньор".

„Гледаме с тревога какво се случва там, защото значителна част от нашите златни и валутни резерви са деноминирани в евро, а за нас, въпреки спада в търговията след различни решения за санкции, Европейският съюз остава най-големият търговски и икономически партньор, заяви президентът на Руската федерация. – Ето защо ние сме заинтересовани всичко да се поддържа и функционира ефективно."

По думите на държавния глава Русия анализира какво става в Европейския съюз и какво ще се случва.

„Не знам дали ще бъде възможно да се запази ЕС в сегашния му вид, но вече има тенденции, макар и малко на брой, но европейските лидери знаят за тях, мислят, имат различни сценарии, с които да консолидират  членовете на Евросъюза, за да постигнат по-устойчиви форми на интеграция. Дали ще успеят или не – не знам, но във всеки случай искам да им пожелая успех ", коментира Владимир Путин.

Защо се разпадна СССР

Президентът на Русия е категоричен, че разпадането на СССР не е свързано с растежа на национализма в балтийските държави, а неефективната икономическа политика на Съветския съюз. “Тя всъщност доведе до крах в социалната сфера и имаше продължителни последици в политическата сфера“, убеден е държавният глава.

Като пример за ефективни трансформации Путин даде КНР, където според него се оказа сполучливо съчетанието на възможностите на централната администрация и развитието на пазарна икономика.

Той отбеляза, че нищо подобно не е правено в СССР, което рефлектира на политическата сфера. „Резултатите от разпадането бяха много по-лоши от това, което хората мислеха и за което можеха да подозират дори в най-лошите си сънища“, добави президентът, цитиран от руски медии. Те напомнят, че в съобщение от 2005 г. до Федералното събрание Путин определи разпадането на СССР като "най-голямата геополитическа катастрофа" от миналия век. Според него десетки милиони руснаци се озоваха извън страната, което за руския народ се превърна в "истинска драма".

На 8 декември 1991 г. ръководителите на републиките, които учредиха СССР, Борис Елцин (Русия), Леонид Кравчук (Украйна) и Станислав Шушкевич (Беларус), подписаха в Беловежката гора “Беловежко споразумение”, което обявява прекратяването на Съветския съюз и създаването на Общността на независимите държави (ОНД) ). На 25 декември същата година президентът на СССР Михаил Горбачов обяви оставката на тяхната власт.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:56 | 13.09.22 г.
fallback