IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

S&P: Ядрената енергия ще остане жива поне до 2040 г.

Едно нещо е сигурно според рейтинговата агенция – ядрената енергия няма как да продължи да съществува без държавна подкрепа

22:00 | 13.11.19 г. 49
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Нарастващата конкуренция в лицето на евтината възобновяема електроенергия, опасенията относно безопасността и нарастващите разходи за нови централи тласкат ядрената енергия към ръба на пропастта - освен в Русия и Китай, където индустрията продължава да се ползва с широка държавна подкрепа, посочват от S&P в бележка до инвеститорите.

Това е може би една от най-лошо пазените тайни в енергийния свят - ядрената енергетика няма да може да се изправи на крака без държавна подкрепа, пише Euracitv. 

 „Глобалната ядрена промишленост е изправена пред предизвикателства, свързани с опасенията относно безопасността, затягането на регулациите след трагедията с  АЕЦ „Фукушима“, политиките за постепенно прекратяване на ядрените мощности в няколко държави, наближаването на края на експлоатационния срок на съоръженията, все по-нестабилните енергийни пазари и конкуренцията в лицето на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ)“, споделя рейтинговата агенция в своята бележка.

S&P вижда малка икономическа обосновка за новите ядрени проекти в САЩ или в Западна Европа на фона на огромните разходи и възхода на ВЕИ, което вероятно ще доведе до значителен спад в производството на електроенергия от ядрени инсталации до 2040 г.

Но въпреки тези предизвикателства все още е твърде рано да се обяви ядрената енергия за мъртва, добавят от агенцията.

Китай и Русия, например, продължават да изграждат нови ядрени мощности, подкрепени от енергийните политики и значително по-ниските разходи за строителство.

В САЩ министърът на енергетиката Рик Пери обяви малките модулни реактори (SMR) като ключови за бъдещето на индустрията, като заяви, че този тип инсталации могат да осигурят достъп до електричество в райони, при които населението няма достъп до електроенергия.

Освен това кризата с климатичните промени привлече вниманието към съществуващите ядрени централи, които все пак представляват съществена част от енергийния микс с ниско съдържание на въглерод в Европа.

В същото време ядрената енергия се оказва ключов актив за страни като Франция, които имат огромен енергиен флот от атомни електроцентрали, голяма част от които вече са почти напълно амортизирани.

Всичко това означава, че ядрената енергия ще остане актуална поне до 2040 г., тъй като страните се стремят да намалят въглеродните емисии, посочват от S&P.

„Вярваме, че производството на електроенергия без наличието на въглерод, което съществуващите ядрени активи осигуряват, съчетано с постоянен растеж на ВЕИ, ще бъде основен фактор поне през следващите няколко десетилетия за постигане на целите по отношение на климата и ще подкрепи устойчивото снабдяване с електроенергия“, добавят от агенцията.

Несигурна перспектива

Но след 2040 г. бъдещето на ядрената енергия изглежда много по-несигурно и до голяма степен зависи от държавната подкрепа.

„Очакваме кредитните траектории на ядрените компании в световен мащаб да се различават в зависимост от националните енергийни политики и степента на държавна подкрепа за ядрената енергия“, добавят от рейтинговата агенция.

В Европа се разрази мащабна битка относно приемането или отхвърлянето на ядрената енергия от предстояща схема за устойчива финансова класификация, насочена към привличане на частни инвестиции в зелената икономика.

Въпреки че Франция подкрепя включването на ядрената енергия в проекта на ЕС за таксономия на зеленото финансиране, Германия и Австрия твърдят, че тази индустрия не е устойчива и не трябва да бъде подкрепяна от ЕС. Очаква се окончателното решение относно устойчивата финансова таксономия на ЕС да бъде взето през декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 16 rate down comment 4
doba
преди 4 години
Може ли да споделиш цената на независимостта?И как успяваш при продължителна облачност(примерно месец)?..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 9
Solar Power
преди 4 години
Нека работят атомните нямам нищо против стига да не ме тровят :)Поста ми е ,че е възможно да си независим със слънчева енергия и на практика работи :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 2
doba
преди 4 години
В съседна статия: https://***.investor.bg/evropa/334/a/polsha-odobriava-do-niakolko-meseca-strategiiata-za-razvitie-na-iadrenata-energiia-292989/?utm_source=internal&utm_medium=article&utm_campaign=tag_box ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 6
doba
преди 4 години
Залагам дамаджана добра ракия, че атомните реактори ще са в действие поне до 2050г, първи януари. Който желае, облозите са отворени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 7
Solar Power
преди 4 години
Impe с етерите играя на 7-8 борси автоматично с ботове. Част от етерите са в долари които можеш да даваш на лихва в битфинекс примерно :) В момента е над 15% годишно. После със спечеленото директно си купуваш златни монети и закопаваш в градината :) Чисто просто и евтино и то ФРИЙ :П
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 6
Solar Power
преди 4 години
А и да забравих тези 100 000 семейства ще бъдат подпомагани от държавата вместо сега 10 китайски фирми които са си праснали панелите на земеделски земи. Проблема е,че нямаме добро управление което да мисли 100 години напред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 15
Solar Power
преди 4 години
Грешиш брат :) Тук говорим за практика. Аз съм на соларна енергия от 7 години изцяло. Това включва дори и топлото. Излишната енергия лятото я ползвам да копам етери. Всичко това ми струваше около 20 палки. Сега може да се направи за под 18 :). Батериите ми са литиум желязо с итриум. Живот 30 години минимум :) Така,че да възможни са нещата и ДА работят.Ако 100 000 семейства си сложат по 35 панела 350в и малко ВЕЦ през зимата може да затваряме мариците и аеца :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 12
Императорът
преди 4 години
... и наистина СПРЕТЕ ги най-после тия наркотици, мамка му... а ние обещаваме да ви спрем Земята, за да може да слезете... а ние да можем да продължим да си се връткаме с нея към едно нормално бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 12
Императорът
преди 4 години
Първото изречение:"евтината възобновяема електроенергия..."Реших да спра да чета, но по диагонал пробягнах надолулу и мярнах:"на фона на огромните разходи и възхода на ВЕИ..."Журналистчетата, айде спрете бЕлото, а? Или поне спрете да цитирате обезумели ***, които са така надрусани, че вече не знаят в коя реалност и в кое измерение са се размазали. Последно - евтина или скъпа е възобновяемата енергия? За да не ви мъча, ще ви помогна - досега за ВЕИ са профукани над 2 ГБ зеленички, а резултатът е жалък, защото енергийният им принос е под 7%. И за всяко ВЕИ трябва да се изгражда заместваща мощност - защото при ВЕИ нямаме никакъв контрол върху източника. Тоест става двойна работа... за разлика от ВЕИ ядрената мощ е на разположение 24 часа в денонощието и 365 дни в годината. Статията - рекламираща спирането и на АЕЦ в полза на ВЕИ само доказва, че в името на човечеството - идиoтите просто трябва да бъдат застрелвани. Сори за острото мнение, но очевидно то е истина... защото иначе те - идиoтите ще съсипят света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още