Екологичната организация Грийнпийс (Greenpeace) подчерта днес опасностите, които крият пластмасите от изгубени и забравени риболовни принадлежности, наричайки ги "най-смъртоносният вид замърсяване на океана", предаде ДПА.
Около 640 000 тона риболовни принадлежности се озовават в океана всяка година, формирайки около 10 процента от всички морски пластмасови отпадъци, а риболовните мрежи са 86 процента от така наречените мегапластмаси в "Голямото тихоокеанско сметище", се посочва в доклада на Грийнпийс.
Според екоорганизацията 6 процента от всички риболовни мрежи, 9 процента от риболовните капани и 29 процента от дългите риболовни линии унищожават морската популация със замърсяването си.
"Това са най-смъртоносните видове замърсители на океана, тъй като са специално създадени да улавят и убиват морски видове, което продължават да правят, години, след като били първоначално загубени или изоставени", се предупреждава в доклада.
"Правителствата на страните по света трябва да предприемат действия, за да защитят световните океани и да накарат риболовната индустрия, за която няма строги законови регулации, да отговаря за опасните боклуци, които изхвърля", каза Луиза Касън, участничка в кампания за опазване на океана за Грийнпийс Великобритания.
"Това може да започне със споразумение за световния океан, което да бъде одобрено в ООН през идната година", добави Касън.
/БТА/