Американският президент все още е най-важната фигура, защото е представител на най-силната икономика и свободния свят. Без съмнение той представлява уникална държава въпреки противоречията, които предизвиква. Това каза Стоян Сталев, дипломат и бивш служебен министър на външните работи, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"Не трябва да надценяваме дискусиите в ООН", коментира Сталев.
По неговите думи посланието за глобализацията и патриотизма на Тръмп е старо. То е още от първата му реч пред ООН.
„Трябва да оценяваме всяко послание с чувството за мярка", посочва Сталев. "Има истина и в двете посоки. Едно е сигурно – демокрацията не може да бъде глобална. Демокрацията има нужда от националния суверенитет. Тя е измислена като модел за управление на държавите", добавя той.
Според него при световното управление трудно може да говорим за демокрацията от Древна Гърция, а именно гражданите да могат да контролират управлението директно. Тези модели са възможни само в рамките на суверенните държави, коментира бившия служебен министър на външните работи.
„Поради това не трябва да се губи мярката, когато се говори, че глобализацията може да даде същите гаранции за демократично управление като националната и суверенната държава. Обществото няма да има доверие в друг глобален управленски модел“, обяснява Сталев.
По негово мнение голямото постижение на Европейския съюз след войната е, че блокът успя да обедини държави и да създаде принципи на икономическа свобода, без да обезличава националните държави членки. Ако ЕС тръгне към обезличаване на държавите членки, това ще бъде негативно. Поради това обществата все още не са готови и не го желаят.
„От българска гледна точка най-важно беше посланието на българския външен министър Екатерина Захариева за по-категорични действия от европейските лидери по отношение на започването на преговорите за присъединяване с Албания и Северна Македония“, допълни Сталев.